Marketing wideo to jeden z głównych trendów reklamowych. Wykorzystywany do tworzenia treści blogowych czy społecznościowych, kanał YouTube dla e-commerce, dziś jest jednym z kluczowych elementów tworzenia przewagi nad konkurencją.

Dlaczego potrzebujesz swojego kanału filmowego?

Conent video – kanał filmowy sprawi, że potencjalny nabywca będzie mógł szczegółowo obejrzeć produkt i podjąć właściwą decyzję. Sklep internetowy z treściami wideo szybciej zyska zaufanie i lojalność klientów niż taki, który wykorzystuje tylko zdjęcia i opisy produktów. Kupujący ogląda materiał filmowy, co w oczywisty sposób zajmuje określoną ilość czasu. W związku z tym spędza więcej czasu na stronie, co jest uwzględniane przez algorytmy wyszukiwania. Tym samym twoja witryna znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania. Sam fakt korzystania z wideo daje przewagę nad konkurencją. Nie wszyscy jeszcze używają tej techniki marketingowej. Dlatego, jeśli dana osoba ma wybór – przejść do witryny z wysokiej jakości szczegółowymi filmami wideo lub do podobnej witryny bez nich – wybór będzie oczywisty na korzyść tego pierwszego. Co więcej, opis filmu można zoptymalizować pod kątem treści wyszukiwanych przez potencjalnych klientów. Dobry, pomocny film daje większą szansę na sprzedaż produktu. Klient chętniej kupi produkt, który może sprawdzić, obejrzeć, a tym samym zweryfikować pod każdym względem, niż ten, który jest reprezentowany przez jedno lub kilka zdjęć. Ostatecznie filmy zmniejszają ryzyko zwrotu produktów. Zwrot produktu jest najczęściej efektem niedopasowania oczekiwań klienta w stosunku do zakupionego przedmiotu. Jeśli dana osoba widzi wszystkie zalety i wady produktu na filmie, to podejmuję bardziej racjonalną decyzję co do zakupu danego przedmiotu.

Jakie filmy są dostępne w sklepach internetowych?

Przede wszystkim – opisy towarów. W takim filmie pokaż produkt ze wszystkich stron, opisz zalety, pokaż korzyści. To krótkie opowiadanie wideo: zrób krótki film i opowiedz o wszystkich cechach produktu. Nie zapomnij o głównych cechach, właściwościach konsumenckich. Pamiętaj, aby wskazać rozmiar produktu: dla jasności możesz umieścić w ramce łatwo rozpoznawalny przedmiot – pudełko zapałek, telefon lub własne ręce. Jeśli produkt ma części składowe, powiedz nam o nich, aby widz nie miał dodatkowych pytań. Pamiętaj, że głównym celem filmu jest odpowiedź na wszystkie pytania i zastrzeżenia klienta oraz zachęcenie go do zakupu produktu. Jeśli masz internetowy sklep z odzieżą lub obuwiem, zaproś modelkę lub zatrudnij pracowników, aby pokazać, jak produkt prezentuje się na modelce. Znajdź kogoś, kto jest profesjonalistą w danej dziedzinie – może to być twój pracownik, lub osoba trzecia. Zaproszony ekspert opiszę wszelkie zalety eksponowanego produktu. Innym rodzajem prezentacji są instrukcje wideo. Takie filmy są idealne do demonstracji technologii, elektroniki, wszelkiego rodzaju gadżetów. Włącz produkt i zacznij pokazywać go w akcji: jak działa, co potrafi, jakie funkcje spełnia. Nie przegap żadnego ważnego szczegółu: każdy najmniejszy szczegół może być ważny dla kupującego.

Wideo konkretnego produktu można opublikować bezpośrednio na stronie wraz ze zdjęciem i tekstem. Osobną stronę można zarezerwować na recenzje klientów, a ważne wideo korporacyjne, sytuacyjne i rozrywkowe można umieścić na stronie głównej. Nie zapomnij o sieciach społecznościowych – pamiętaj, aby publikować tam nowe filmy i nie zapomnij o hashtagach, dzięki którym można łatwo znaleźć twoje filmy. Nie zaniedbuj też najpopularniejszego kanału filmowego w Internecie – Youtube.