Dziś coraz więcej spraw załatwiamy przez internet – korzystamy z usług, rozmawiamy z bliskimi czy robimy zakupy. Nic więc dziwnego, że szerokie grono osób widzi w cyfrowym świecie potencjał i szuka sposobu na biznes online, który będzie stanowił dodatkowe źródło dochodu. Jednym z rozwiązań, które w ostatnich latach szczególnie zyskało na popularności, jest dropshipping. Pozwala osiągnąć zadowalające zyski, ograniczając przy tym do minimum własny wkład finansowy – nie trzeba kupować towarów czy wynajmować powierzchni magazynowej. A co z kosztami prowadzenia biznesu? Czy dropshipping bez działalności gospodarczej jest możliwy? Odpowiadamy na często zadawane pytania.

Na czym polega dropshipping?

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest dropshipping i jak można prowadzić swój biznes online w tym modelu. Dropshipping to rozwiązanie, w którym uruchamia się własny sklep internetowy bez konieczności posiadania zapasów towarów oraz magazynu czy systemu wysyłkowego. Po dokonaniu sprzedaży w tego typu modelu biznesowym dostawca wyśle produkty ze swojego magazynu prosto do drzwi klienta. Osoba, zajmująca się dropshippingiem nie musi martwić się o przechowywanie, pakowanie lub wysyłkę sprzedanych towarów. Jej zadaniem jest jedynie wypromowanie asortymentu, dotarcie do klienta i przeprowadzenie go przez proces zakupowy.

Wśród najważniejszych zalet dropshippingu wymienia się brak konieczności angażowania dużej ilości gotówki na start takiego biznesu. Nie trzeba kupować towarów czy wynajmować powierzchni do przechowywania. Wystarczy wydać kilkadziesiąt złotych na prosty sklep internetowy, by rozpocząć sprzedaż. Dropshipping w niektórych sytuacjach może być prowadzony nawet bez własnej strony internetowej, z wykorzystaniem platform społecznościowych, takich jak Facebook. To pozwala jeszcze bardziej ograniczyć koszty uruchomienia biznesu. A co z działalnością gospodarczą i związanymi z nią wydatkami? Tych również można łatwo uniknąć.

Co trzeba wiedzieć, by rozpocząć dropshipping bez firmy?

Dzięki wprowadzonym w 2018 roku przepisom sprzedaż dropshippingowa może być prowadzona bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i ponoszenia kosztów z nią związanych. Tak zwana Konstytucja Biznesu (pakiet ustaw dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej) obejmuje regulacje, pozwalające na rozliczanie przychodów do określonego progu na zasadach działalności nierejestrowanej. Próg ten wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia brutto na dany rok, czyli w 2022 r. jest to 1505 zł (100% = 3 010 zł). Po jego przekroczeniu sprzedawca jest zobowiązany do założenia firmy.

Istotna w tym przypadku jest kwestia przychodu. Dropshipping bez działalności będzie opłacalny przede wszystkim w sytuacji, w której oferowane produkty mają wysoką marżę. Jeśli sprzedajemy towar za 100 zł, a koszt jego pozyskania wynosi 75 zł, będziemy mogli sprzedać maksymalnie 15 takich produktów, co da nam 1500 zł przychodu – to suma zarobków i kosztów.

Osoba, korzystająca z działalności nierejestrowanej, rozlicza się co miesiąc z przeprowadzonych transakcji. Należy je dokumentować, wystawiając rachunki, faktury bez VAT lub z VAT z danymi osobowymi sprzedawcy (w zależności od specyfiki danego biznesu). Warto wspomnieć, że z tego rozwiązania mogą skorzystać tylko takie osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziły działalności gospodarczej. Co więcej – sprzedawany towar nie może wymagać uzyskania koncesji lub specjalnych pozwoleń, zabroniona jest np. sprzedaż alkoholu czy lekarstw. Rodzaj oferowanych produktów ma więc duże znaczenie.

Poza wymienionymi ograniczeniami można bez obaw rozpocząć działalność dropshippingową bez rejestrowania firmy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć sklep, promować własną markę, korzystać z reklam i wielu narzędzi marketingowych. Sprzedaż może być również prowadzona na platformach społecznościowych czy w marketplace’ach.

Sprzedaż dropshipping – jakie zalety ma nierejestrowana działalność?

Dropshipping bez działalności ma kilka atutów, które wpływają na popularność tego modelu prowadzenia biznesu online. Przede wszystkim jest to znakomity sposób na sprawdzanie pomysłu na zarobek. Nie trzeba dysponować dużym kapitałem, by przetestować swoją wizję na marketing i sprzedaż produktów w określonej branży. Brak konieczności rejestracji firmy znacznie ogranicza formalności oraz skraca czas, w którym można uruchomić działania. W ten sposób ryzyko biznesowe jest minimalne – można komfortowo sprawdzać pomysły na biznes, modele współpracy lub popyt na określone towary.

Na tym jednak korzyści sprzedaży dropshippingowej w oparciu o działalność nierejestrowaną się nie kończą. Istotną zaletą jest wspomniane już ograniczenie kosztów. Osoba, która decyduje się na tego typu model prowadzenia biznesu nie musi płacić składek ZUS – zarówno społecznych, jak i zdrowotnych z tytułu prowadzenia działalności. Zwykle także nie decyduje się na odpłatną pomoc księgowej – formalności związane np. z rozliczaniem sprzedaży są prowadzone w uproszczonej formie.

Dropshipping bez firmy – podsumowanie

Uruchomienie działalności w oparciu o model dropshippingowy jest bardzo proste. Wystarczy znaleźć odpowiednią hurtownię, która zgodzi się na rozpoczęcie współpracy i rozpocząć sprzedaż. Niektóre osoby pewnie będą zadawać pytania o to, co zrobić, gdy przekroczy się limit przychodów w działalności nierejestrowanej. Będzie to prawdopodobnie oznaczać, że przyjęty model działania funkcjonuje dobrze i warto zastanowić się nad założeniem firmy. Na początku, dzięki uldze na start i małemu ZUS-owi, można w znacznym stopniu ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej.