Marketing zawsze polegał na dotarciu do odbiorców we właściwym miejscu i czasie. Dziś oznacza to, że musisz się z nimi spotkać tam, gdzie już spędzają czas: w Internecie.

Czym jest marketing cyfrowy?

Marketing cyfrowy obejmuje wszystkie działania marketingowe, które wykorzystują urządzenie elektroniczne lub Internet. Firmy wykorzystują kanały cyfrowe, takie jak wyszukiwarki, media społecznościowe, poczta e-mail i inne strony internetowe, aby komunikować się z obecnymi i potencjalnymi klientami. Doświadczony specjalista ds. Marketingu przychodzącego może powiedzieć, że marketing przychodzący i marketing cyfrowy to właściwie to samo, ale istnieją pewne niewielkie różnice. Podczas gdy tradycyjny marketing może istnieć w reklamach drukowanych, komunikacji telefonicznej lub marketingu fikcyjnym, marketing cyfrowy może odbywać się elektronicznie i online. Oznacza to, że istnieje wiele nieskończonych możliwości dla marek, w tym właśnie poczta e-mail, wideo, media społecznościowe lub możliwości marketingowe oparte na stronach internetowych. Digital marketing ma tak wiele opcji i strategii z tym związanych, że możesz wykazać się kreatywnością i eksperymentować z różnorodnymi taktykami marketingowymi o ograniczonym budżecie. Dzięki marketingowi cyfrowemu możesz także korzystać z takich narzędzi, jak kokpity analityczne, aby monitorować sukces i zwrot z inwestycji w kampaniach w większym stopniu niż w przypadku tradycyjnych treści promocyjnych – takich jak billboard lub reklama prasowa.

Jak firma definiuje marketing cyfrowy?

Marketing cyfrowy jest definiowany przez stosowanie licznych taktyk cyfrowych i kanałów do komunikowania się z klientami tam, gdzie spędzają większość czasu: online. Od samej witryny po zasoby marki online firmy – reklama cyfrowa, marketing e-mailowy, broszury online i nie tylko – istnieje szereg taktyk, które mieszczą się w zakresie „marketingu cyfrowego”. Najlepsi marketerzy cyfrowi mają jasny obraz tego, w jaki sposób każda kampania marketingu cyfrowego wspiera ich nadrzędne cele. W zależności od celów strategii marketingowej marketerzy mogą wspierać większą kampanię za pośrednictwem bezpłatnych i płatnych kanałów, którymi dysponują. Na przykład marketer treści może utworzyć serię postów na blogu, które służą do generowania potencjalnych klientów z nowego ebooka, który niedawno utworzył biznes. W innym przypadku marketer e-mailowy tworzy kampanię e-mailową, aby wysłać tym, którzy pobierają ebook, więcej informacji o firmie. Do działań marketingowych zalicza się:

  • Optymalizacja wyszukiwarek (SEO)
  • Marketing treści
  • Marketing mediów społecznościowych
  • Pay Per Click (PPC)
  • Marketing afiliacyjny
  • Reklama natywna
  • Automatyzacja marketingu
  • Marketing e-mailowy
  • PR online
  • Marketing przychodzący

Każda z tych technik ma swoje wady oraz oczywiście zalety i powinna być używana w zależności od indywidualnych potrzeb danego podmiotu. Przy planowanej kampanii marketingowej należy też oczywiście uwzględnić środki, jakimi dysponujemy i zasięg, jaki chcemy osiągnąć. Kolejną zaletą marketingu cyfrowego jest możliwość korzystania z szeregu technik, co pozwala dostosować je do naszych możliwości.