Branża modowa przeżywa w ostatnim czasie drugą młodość. Coraz chętniej kupujemy ubrania przede wszystkim przez Internet, korzystając np. z licznych promocji, darmowej dostawy czy możliwości dokonania bezpłatnego zwrotu. Nic więc dziwnego, że rośnie również popularność odzieżowych butików – zarówno tych online, jak i stacjonarnych. To miejsca, w których można znaleźć wyjątkowe ubrania, w stylu oraz fasonach niedostępnych w dużych sieciówkach. Wiele osób zastanawia się, jak otworzyć butik z odzieżą, który ma szansę na sukces. Podpowiadamy.

Jak otworzyć butik – na czym polega taka działalność?

Ubrania to wielki biznes. Średnio każdy Polak wydajne ok. 1000 zł rocznie na swoją garderobę. Dlatego też nowe sklepy z odzieżą powstają jak grzyby po deszczu, a pytania o to, jak otworzyć własny butik, są coraz popularniejsze.

Butik zwykle kieruje swoją ofertę do jasno określonej niszy, bazującej np. na lokalizacji, płci czy wieku swoich odbiorców. Specjalizacja to sprawdzony sposób na zdobycie przewagi nad dużymi sieciami handlowymi. Nie oznacza to jednak, że oferta butiku jest ograniczona. Taki sklep może sprzedawać nie tylko swetry, koszule, spodnie, kurtki, płaszcze czy sukienki, ale także buty, torebki, biżuterię i akcesoria.

Do niedawna butiki odzieżowe funkcjonowały jedynie w modelu stacjonarnym, kierując swoją ofertę do osób z określonej lokalizacji. Dziś jednak coraz częściej łączą działalność stacjonarną ze światem online, prezentując swoje produkty na własnej stronie internetowej, popularnych portalach sprzedażowych czy też podczas prawdziwej rewolucji ostatnich miesięcy – transmisji sprzedażowej, organizowanej na portalach społecznościowych. W wielu przypadkach taki biznes w ogóle nie placówki stacjonarnej, a cała działalność opiera się na Internecie.

Jak założyć butik internetowy lub stacjonarny – skąd brać towar?

Swój własny butik można zatowarować na kilka sposobów. Jednym z nich jest bezpośredni kontakt z producentem ubrań i zapytanie go o ofertę współpracy. Dostawca zwykle może zaproponować najniższe możliwe ceny na określony asortyment. Innym rozwiązaniem jest zakup towaru w hurtowni odzieżowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w takich sytuacjach często wymagany jest zakup np. całej rozmiarówki danej kolekcji.

Popularną opcją jest również współpraca oparta o dropshipping. Nie trzeba wtedy zamawiać towaru na stan i go magazynować. Realizacją zamówień zajmuje się producent lub hurtownia. Właściciel butiku ma za zadanie jedynie dotrzeć do klientów i sprzedaż produkty.

Jak otworzyć butik z ubraniami – biznesplan i formalności

Własny butik to biznes, który – podobnie jak wiele innych rodzajów działalności – wymaga odpowiedniego planowania. Na początku warto zastanowić się nad tym, czy odzież będzie sprzedawana stacjonarnie, online czy też w obu tych modelach. Prosty biznesplan powinien również uwzględniać analizę konkurencji, orientacyjne koszty prowadzenia działalności (zatowarowanie, wyposażenie, podatki itp.), określać grupę docelową, rodzaj produktów i wysokość marż. Ponadto na tym etapie można już zastanowić się nad sposobami promocji działalności.

Kolejny krok to wypełnienie niezbędnych formalności. Osoby, które zastanawiają się, jak założyć butik, mają do wyboru kilka rozwiązań, dotyczących formy prowadzenia tego typu biznesu. Na początku warto wspomnieć o działalności nierejestrowanej. Od 2018 roku można w Polsce prowadzić firmę bez rejestracji i opłacania składek ZUS, a także z uproszczoną księgowością. To dobry sposób na wypróbowanie pomysłu na własny butik. Trzeba jednak pamiętać o spełnieniu dwóch podstawowych wymagań. Niezarejestrowaną działalność mogą prowadzić osoby, które:

 • nie prowadziły w ciągu ostatnich 60 miesięcy własnej działalności gospodarczej,
 • w każdym miesiącu prowadzenia działalności nierejestrowanej nie przekraczają 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Jeśli jednak chcemy zdecydować się na rejestrację firmy, mamy do wyboru kilka rozwiązań – możemy wybrać pomiędzy: spółką cywilną, spółką prawa handlowego lub jednoosobową działalnością gospodarczą. Najpopularniejszą opcją z wymienionych jest JDG, która wymaga jedynie złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, co można bez problemu zrobić online.

Osoby, które zastanawiają się, jak otworzyć butik z odzieżą, bardzo często pytają również o to, jaki kod PKD (podawany podczas rejestracji biznesu) powinna mieć taka firma. Działalności związanej ze sprzedażą odzieży dedykowany jest kod 47.71.Z. Można uzupełnić go także o 47.72.Z (sprzedaż obuwia i wyrobów skórzanych) oraz 47.91.Z (jeśli działalność będzie prowadzona online). Nie można zapomnieć o wyborze formy opodatkowania dla sklepu odzieżowego – z tym powinien pomóc dobry doradca lub zaufany księgowy.

Jak otworzyć własny butik – sprzedaż stacjonarna

Uruchomienie własnego butiku w stacjonarnej placówce wiąże się z kilkoma istotnymi wyzwaniami, które trzeba mieć na uwadze już na etapie przygotowywania biznesplanu. Przede wszystkim kluczem do powodzenia tego typu przedsięwzięcia będzie wybór lokalizacji sklepu. Powinna ona znajdować się w miejscu uczęszczanym przez potencjalnych klientów – np. w centrum handlowym lub blisko serca miasta. W przypadku działalności na stosunkowo niewielką skalę nie warto decydować się na zakup lokalu. O wiele lepszym wyborem będzie jego wynajem. Wolnych lokali można szukać wśród ofert prywatnych lub w odpowiednim referacie urzędu miasta.

Drugim wyzwaniem będzie remont, aranżacja i wyposażenie lokalu, w którym poprowadzimy własny butik. Takie działania mogą być dość kosztowne, dlatego warto dokładnie analizować każdy wydatek. Wyposażenie sklepu powinno uwzględniać takie elementy jak np.:

 • lada sprzedażowa,
 • stojaki na ubrania i wieszaki,
 • manekiny do prezentacji stylizacji,
 • półki na buty, torebki i akcesoria,
 • przebieralnie,
 • oświetlenie,
 • lustra,
 • pufy lub krzesła,
 • dodatki dekoracyjne.

Jak otworzyć butik internetowy – najważniejsze wskazówki

Wiele osób decyduje się na sprzedaż ubrań wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Takie rozwiązanie może być tańsze od prowadzenia stacjonarnej placówki – odpadają koszty czynszu, utrzymania i wyposażenia. Często „siedzibą” butiku jest po prostu własny dom lub mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że prowadzenie sprzedaży online nie wymaga inwestycji. Jeśli chcemy oferować ubrania na prywatnej stronie www, musimy liczyć się z kosztami utworzenia sklepu internetowego. Przydatny będzie również odpowiedniej jakości sprzęt – wydajny laptop i dobry aparat lub smartfon, którym zrobimy ładne zdjęcia dostępnych w sprzedaży ubrań.

Wiele osób decyduje się na własny butik oparty jedynie na transmisjach online na portalach społecznościowych. Podczas trwających nawet kilka godzin live’ów, osobom oglądającym prezentowane są poszczególne ubrania. Uczestnicy transmisji mogą składać swoje oferty na czacie. Szczegóły sprzedaży są często ustalane poprzez wiadomości prywatne. To sposób prowadzenia biznesu oparty o interakcję z potencjalnymi klientami. Wymaga on zebrania grupy docelowej na fanpage’u (zwykle na Facebooku) oraz zaopatrzenia się w sprzęt do prowadzenia transmisji.

Live’y sprzedażowe w ostatnich latach zdobyły bardzo dużą popularność. Wiele osób opiera swój sklep z ubraniami online wyłącznie na takiej formie dotarcia do klienta, ale także butiki stacjonarne bardzo często wykorzystują to rozwiązanie w celach uzupełniających i promujących swoją działalność.