Organizując promocje w sklepie internetowym, należy tak koncentrować wszelkie wysiłki, aby zapewnić inwestycji maksymalny współczynnik konwersji. Wyznacza on liczbę osób, które na skutek reklamy lub promocji wykonają określoną czynność, ustaloną uprzednio w planie strategii marketingowej. Zazwyczaj jest nią dokonanie zakupu produktu lub rejestracja w bazie klientów. W powszechnym rozumieniu klientów promocje w sklepie internetowym dotyczą wszelkiego rodzaju kodów rabatowych, obniżek cen na wybrane produkty czy okresowych wyprzedaży. Każdy pomysł na promocje powinien zatem charakteryzować się nie tylko kreatywnością twórców, ale przede wszystkim uwzględniać potrzeby odbiorców.

Jakie są etapy przygotowania promocji w sklepie internetowym?

Wyraźnie określony cel promocji stanowi fundament jej przyszłej skuteczności. Jaką grupę klientów pragniemy pozyskać? Czy interesuje nas wyprzedaż nadwyżek magazynowych, czy aktywne promowanie wybranego produktu w długim terminie? Czy chcemy zwiększyć ruch w sklepie jednorazowo, czy może promocja ma nieść ze sobą długofalowy wzrost popularności sklepu? Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli nadać kierunek wybranej strategii, dzięki czemu jej wyniki staną się w pełni mierzalne.

Reklama sklepu internetowego nie obędzie się bez hasła promocyjnego, które powinno jak najlepiej odnosić się do zalet produktu w odpowiedzi na potrzeby odbiorców. Następny etap stanowi określenie czasu trwania promocji. Tu należy mieć na uwadze, iż zbyt długa promocja w świadomości klientów szybko stanie się standardem. Powrót do ceny po zakończeniu promocji będzie wówczas traktowana jako… podwyżka. Promocja powinna powodować wrażenie ograniczonego dostępu, co przyciąga większą liczbę klientów.

Sam pomysł na promocje także gra ogromną rolę. Zwykła obniżka cen na produkty w sklepie bez opracowanej strategii jej ogłoszenia, może pozostać niezauważona. Dlatego należy dokładnie określić kanały komunikacji z potencjalnymi klientami, które posłużą jako medium do przekazania informacji o ofercie. Bardzo popularne narzędzia stosowane przez sklepy internetowe opierają się na mediach społecznościowych, reklamach Google, filmach na YouTube’ie, listach mailingowych czy artykułach blogowych. Liczba opcji jest tu ogromna, a każdy sklep internetowy cechuje się własną specyfiką.

Przed uruchomieniem promocji trzeba rozważyć kwestie logistyczne. Etap ten dotyczy sklepów internetowych obracających fizycznym produktem, który należy wysłać do klienta. Powinniśmy przemyśleć, jak dużo towaru jesteśmy w stanie wysłać, aby dotarł do klienta bez opóźnień. Skuteczna promocje zwiększy ruch na stronie nawet kilkakrotnie, dlatego należy być na to przygotowanym także pod kątem możliwości wysyłkowych.

Wszelkie działania biznesowe muszą mieć nie tylko jasno sprecyzowany cel, ale także opisaną metodologię zbierania informacji zwrotnych odnośnie do ich skuteczności. Tylko mierzalne rezultaty mają sens, a warunkiem ich ustalenia staje się dokumentowanie działań i prowadzenie statystyk. Analizując promocje w sklepie internetowym po ich zakończeniu, powinniśmy stworzyć szczegółowy raport porównujący założone na początku cele z faktycznymi osiągnięciami.

Skąd czerpać inspiracje tworząc pomysł na promocje?

Promocje opierające się na obniżkach cen dobrze będą wyglądały w towarzystwie ciekawej grafiki, która przyciągnie wzrok i dobrze zaprezentuje charakter promocji. Inspiracji w tym względzie można szukać na takich serwisach jak graphicriver.net, freepik.com lub canva.com. Znajdziemy tam tysiące możliwych do zakupienia gotowych wektorów, które dają się łatwo edytować, dostosowując do własnych potrzeb.

Sama szata graficzna to nie wszystko. Kampanie promocyjna musi też charakteryzować się ciekawą treścią informacyjną. Można rozważyć artykuły sponsorowane, hasła reklamowe czy materiały filmowe, prezentujące użyteczność i funkcjonalność produktu lub usługi. Szczególnie ta ostatnia forma zyskuje coraz większą popularność. Wykorzystanie kanału firmowego na YouTube lub skorzystanie z usług influencerów obracających się w podobnej branży stanowi bardzo dobrą metodę na skokowe zwiększenie ekspozycji produktu na rynku.

Ciekawy pomysł na promocje nie musi koniecznie powalać klienta na kolana, pretendując jednocześnie do bycia stałym przykładem w podręcznikach marketingowych. Musimy pamiętać, że każda promocja powinna skupiać się na kliencie, a nie tylko na produkcie. Próba odniesienia się do oczekiwań i potrzeb użytkownika przynosi zazwyczaj dużo większą skuteczność, niż tylko „suche” obniżki cen z chwytliwymi grafikami.

Pomysły na promocje w sklepie internetowym – co zrobić, by zatrzymać klienta?

Okresowa promocja w sklepie internetowym jest w stanie znacząco zwiększyć ruch na stronie i sprzedaż produktów, jednak nie stanowi o sukcesie biznesu w długim terminie. Żaden pomysł na promocje nie zapewni firmie nieustającego napływu nowych klientów i zatrzymania tych stałych na zawsze. Promocja internetowa nie może być zatem traktowana jak jednorazowy wysiłek, lecz jako element kompletnej machiny marketingowej, działającej stale.

Promocje w sklepie internetowym można porównać do otwartych drzwi do domu, jednak to wystrój wnętrza i gościnność gospodarza zdeterminują, czy zostaniemy tu na dłużej. Wysoka jakość produktów, dobra obsługa klienta, szybka wysyłka – to wszystko stanowi fundament sukcesu w długim terminie, a przemyślana reklama sklepu internetowego w formie okresowych promocji pozwoli na napływ dużej liczby nowych osób i zwiększenie współczynnika konwersji.