Promocja – czym tak właściwie jest?
Promocja to działanie marketingowe, którego celem jest zwiększenie popytu na produkty lub usługi oferowane przez konkretne przedsiębiorstwo. Jest wiele form promocji, należą do nich między innymi: reklama, akwizycja, public relations, sponsoring, próbki, degustacje, pokazy. Niektóre promocje okazują się bardziej, inne mniej efektywne. Wszystko zależy od konsumenta i jego upodobań. Jakie zatem promocje lubią Polacy? Jakie zalety, a jakie wady promocji wskazują?
Najpopularniejsze formy promocji
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez „Monitor Promocji” dla ARC Rynek i Opinia w kwietniu 2018 roku najpopularniejszymi formami promocji w Polsce są:
- przy zakupie produktu lub usługi drugi produkt bądź usługa gratis lub „za jeden grosz” – 44%
- degustacje – 43%
- konkursy – 24%
- zaproszenia na imprezy / wydarzenia sponsorowane – 12%
- zwrot pieniędzy w przypadku braku efektów – 12%.
Warto zauważyć, że ulubionymi promocjami Polaków są produkty czy usługi gratis, oferowane przy wcześniejszym zakupie produktu lub usługi (44%), a także degustacje (43%). Innym, niemalże o połowę mniej efektywnym sposobem promocji jest organizacja konkursów (24%). Najmniej, ale jednak wciąż popularne są zaproszenia na imprezy czy wydarzenia sponsorowane (12%) oraz zwrot pieniędzy w przypadku braku efektów (12%). Istotną informacją jest również to, że Polacy promocje doceniają coraz bardziej – wiedzą, jakie promocje przynoszą im zysk, z jednych korzystają chętnie, z innych wcale. Co ciekawe – od pewnego czasu konsumenci oczekują promocji od zaufanych firm, z których produktów czy usług regularnie korzystają. Dzieje się tak szczególnie przed świętami (takimi jak na przykład: Boże Narodzenie, Dzień Matki, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, walentynki) czy w okresach wyprzedaży.
Wyprzedaże – okazja najbardziej sprzyjająca zakupom
Ankietowani, zapytani o okazje najbardziej sprzyjające zakupom, najczęściej wskazują na właśnie na wyprzedaże. Szczególnie popularne okazują się wyprzedaże letnie, z których korzysta aż 39% kobiet i 21,5% mężczyzn. Warto podkreślić, że kupowanie na wyprzedażach staje się coraz bardziej racjonale. 48,1% kobiet i 45,3% mężczyzn deklaruje, że na wyprzedażach kupuje wyłącznie to, co i tak wcześniej planowali kupić. Racjonale korzystanie z wyprzedaży ma również związek z polepszeniem się sytuacji materialnej Polaków. Są oni w stanie we wrześniu zaopatrzyć się w przedmioty z wyprzedaży, z których skorzystają dopiero w sezonie wakacyjnym. Dzięki temu tuż przed tym sezonem nie będą zmuszeni do kupienia tych samych przedmiotów po dużo wyższych cenach.
Promocje – kto z nich korzysta najchętniej
Statystycznie to właśnie wyprzedaże stanowią najpopularniejszą formę promocji. Są ludzie, którzy kupują wyłącznie wtedy, kiedy produkt lub usługa jest przeceniona. Inni deklarują, że w ogóle nie zwracają uwagi na reklamy, rabaty i inne formy promocyjne. I tak co dziesiąty Polak zawsze, kiedy tylko jest to możliwe, wybiera towary będące w promocji. Aż 8,6% Polaków uwielbia promocje i praktycznie nie kupuje niczego, co nie posiada specjalnej, zaniżonej ceny. Jednak grupa Polaków, która kompletnie nie reaguje na promocje, wciąż jest dość duża. Jest to 23,7% kobiet i 31,2% mężczyzn. Osoby te twierdzą, że nigdy nie interesują się zniżkami i kupują tylko to, co jest im potrzebne, bez względu na cenę.
Zalety promocji
Do zalet promocji wymienianych przez Polaków należą:
- obniżanie cen produktów czy usług;
- podwyższanie jakości produktów czy usług;
- tworzenie miejsc pracy dzięki zatrudnianiu specjalistów od marketingu, promocji i reklamy;
- zwiększanie stopnia informowania klientów o produktach czy usługach;
- edukowanie dotyczące tego jak zaspokajać swoje potrzeby konsumenckie;
- wpływ na kształtowanie się gustów, poczucia stylu i estetyki;
- zapewnienie dochodów mediom takim jak: portale społecznościowe, portale, blogi, telewizja, radio, prasa;
- wpłynięcie na zmianę, „ubarwienie” wyglądu miast (ulice, witryny sklepowe).
Wady promocji
Do wad promocji wymienianych przez Polaków należą:
- namawianie przez przedsiębiorstwa do zakupu produktu bądź skorzystania z usług, którego/której konsument nie potrzebuje;
- manipulowanie zachowaniami oraz postawami konsumentów;
- wyolbrzymianie zalet produktów czy usług w reklamach;
- wywieranie presji, która zmniejsza swobodę wyboru zakupu;
- wpływanie na tworzenie złudnych oczekiwań, co kończy się rozczarowaniem konsumenta;
- pobudzanie emocji, co osłabia racjonalny wybór produktu lub usługi;
- podwyższanie przez firmy cen innych produktów czy usług, aby zrekompensować sobie koszty promocji.
Promocje lubiane przez Polaków
Polacy zdecydowanie lubią promocje. Chętnie z nich korzystają. Szczególnie popularne są wyprzedaże (tu: wyprzedaże letnie) i oferowanie drugiego produktu czy usługi za darmo bądź za grosz, kiedy klient kupi już jeden produkt czy usługę. Jest jednak spora grupa osób, która w ogóle nie zwraca uwagi na obniżki. Tak więc firmy trudniące się marketingiem i reklamą mają jeszcze sporo pracy, by dotrzeć do tych, którzy są najbardziej oporni na korzystanie z promocji.