Zalety firmowych blogów zauważa coraz więcej przedsiębiorców. To doskonałe miejsce, by opowiedzieć więcej o działalności marki, ale też przykuć uwagę potencjalnych klientów ciekawymi artykułami. Skąd brać interesujące tematy? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Interesujące wpisy dopasowane do potrzeb klienta

Pomysły na bloga mogą być różne. Niektórzy decydują się na formę poradnikową czy ekspercką, inni wybierają treść zupełnie autorską – na przykład luźne wpisy lifestylowe. Na początku przygody z firmowym blogiem warto określić więc jego ogólny zarys, co znacznie ułatwi poszukiwanie tematów.

W tym miejscu należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie treści mogą okazać się pomocne dla naszych potencjalnych klientów. W końcu strona internetowa przedsiębiorstwa i znajdująca się na niej zakładka z wpisami służy przede wszystkim do promocji danej działalności. Użytkownicy sieci, zanim kupią dany przedmiot czy wybiorą usługodawcę, bardzo często poszukują cennych informacji, które ułatwią podjęcie decyzji. Właśnie dlatego warto na blogu opisywać zalety naszych produktów i pokazywać sposoby ich wykorzystania.

Pomocne narzędzia dostępne za darmo

Skąd jednak czerpać konkretne pomysły na wpisy blogowe? Ciekawym narzędziem do opracowania bazy interesujących tematów okazuje się wyszukiwarka słów kluczowych. Dzięki niemu nie tylko poznamy frazy idealne pod pozycjonowanie strony, ale też zagadnienia pomocne do prowadzenia firmowego bloga. Pomocne okaże się na przykład popularne i proste w obsłudze Google Trends. Wpisując w pasku dane wyrażenie, na przykład nazwę naszej usługi, można podejrzeć, jakie podobne zagadnienia pojawiają się w wyszukiwaniach internautów.

Aby stworzyć zestaw ciekawych artykułów, można też na przykład rozpisać szereg pytań związanych z daną branżą. W tym celu warto posiłkować się najchętniej wpisywanymi do wyszukiwarki zapytaniami. Wśród nich często pojawiają się zwroty, takie jak „Gdzie kupić…?”, „Jak… (wyczyścić tapicerkę, ubrać się na wesele zimą)?” itp.

Zastanów się, w jakich sytuacjach klienci korzystają z danej usługi. Co oprócz tego muszą mieć, by w pełni wykorzystać możliwości oferowanych przez Ciebie produktów? Może okazać się, że nigdy nie słyszeli o tym innowacyjnym systemie, dlatego warto wykazać się sprytem, a odpowiadając na pytanie, przemycić wiedzę o nowej, lepszej alternatywie. Na przykład wpis o tym, jak wybrać kafelki do kuchni może też opowiadać o tym, że doskonałym pomysłem obecnie są drewniane panele podłogowe.

Internetowe fora źródłem inspiracji

W sieci znajduje się całe mnóstwo opinii o danym czy podobnym produkcie lub usłudze. Spostrzeżenia internautów stanowią doskonałe źródło inspiracji. Warto zajrzeć też na branżowe fora, gdzie użytkownicy zadają pytania na różnorodne, powiązane tematy. Uwag użytkowników nie trzeba szukać daleko – czasami wystarczy przejrzeć komentarze pojawiające się pod naszymi postami czy przejrzeć skrzynkę odbiorczą działu obsługi klienta.

Z tych miejsc dowiemy się na przykład, jakie problemy pojawiają się podczas użytkowania, ale przede wszystkim na co potencjalni klienci zwracają największą uwagę podczas dokonywania wyboru. Jeśli prowadzimy firmę budowlano-remontową, odwiedzajmy grupy wnętrzarskie. Jeżeli sprzedajemy ubrania turystyczne, zajrzyjmy na fora miłośników górskich wypraw.

To prawdziwa skarbnica tematów na bloga. W sytuacji, gdy zobaczysz popularny post, w którym ktoś zastanawia się, jak wybrać idealne buty na zimowe wędrówki – masz gotowy pomysł na wpis blogowy. Nawet jeśli Twoja działalność nie obejmuje wspomnianego obuwia, ale na przykład organizację wycieczek, w artykule można umieścić inne, powiązane z turystyką górską usługi. Chodzi przede wszystkim o to, aby przykuć uwagę klienta i sprawić, że odkryje w nas eksperta w danej dziedzinie, któremu po prostu warto zaufać.

Sprawdź, o czym pisze konkurencja

Obserwowanie zachowań innych, podobnych firm jest doskonałym sposobem na czerpanie inspiracji. I nie oznacza to, że mamy kopiować wszystkie pomysły na bloga. Czytając wpisy konkurencji, być może uda się jednak odkryć wątki, które warto rozwinąć, albo opisać coś z trochę innej perspektywy. Źródłem pomysłów mogą być zarówno strony internetowe, jak i branżowe książki czy magazyny.

Poradniki książkowe okażą się pomocne nie tylko do odkrywania tematów, ale także do tworzenia rzetelnych artykułów. Zawsze należy jednak pamiętać o prawach autorskich i wspomniane teksty traktować jak źródło inspiracji, a nie pomysł na szybki wpis bez wysiłku.

Opowieść o sukcesach – pomysł na wpis blogowy

Ciekawym pomysłem na artykuły jest prezentowanie własnych sukcesów. Może to być na przykład wzbogacony zdjęciami opis realizacji czy tak zwany case study – przedstawienie pozytywnych zmian, jakie dzięki naszej pomocy wdrożył klient oraz oczywiście ich efektów. Tego typu wpisy raczej nie powinny przeważać w narracji na stronie, ale raz na jakiś czas mogą stanowić miłą odmianę, która ociepli wizerunek marki. Blog to doskonałe miejsce, żeby pochwalić się działalnością społeczną przedsiębiorstwa, udziałem w różnorodnych aukcjach charytatywnych czy też przybliżyć sylwetki pracowników.

Firmowy blog to doskonałe narzędzie ułatwiające promocję marki oraz komunikację z klientem. Pomysły na wpisy warto czerpać z różnorodnych źródeł, a przede wszystkim słuchać dotychczasowych i potencjalnych klientów, którzy często sami zwracają uwagę na istotne kwestie.