Coraz więcej osób decyduje się na robienie zakupów przez internet. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż nie trzeba wychodzić z domu, szukać wszystkiego co potrzebne w kolejnych sklepach, dźwigać później kupionych rzeczy i nie ma obawy że wróci się z pustymi rękami. Zakupy przez internet są bardzo popularne, ponieważ wybrane produkty można zamówić w każdej chwili i w każdym miejscu – wystarczy mieć dostęp do internetu i odpowiedni sprzęt, jak komputer czy smartfon. Niektórzy jednak narzekają, że za zamówione rzeczy należy zapłacić także online. Sprzedawcy również zastanawiają się, czy dodatkowa możliwość wykonania takiej płatności na stronie jest obowiązkowa. Dlaczego to konieczne? Wyjaśniamy!

Obowiązkowe płatności online

Dlaczego płatności online są obowiązkowe w sklepie internetowym? Z kilku powodów! Przede wszystkim, sklepy internetowe umożliwiają taką płatność, zamieszczając ma swojej stronie odpowiednie przekierowanie. Dzięki temu płatności są ujednolicone i nie ma obawy, że przelew od jakiegoś klienta nie dojdzie lub dojdzie z dużym opóźnieniem. Płatności online pozwalają firmie sprzedającej szybko dowiedzieć się, czy zamówienie zostanie opłacone. Co za tym idzie, może ona szybciej rozpocząć etap jego realizacji. Zyskuje na tym także i klient, gdyż zamówione produkty przychodzą do niego szybciej. W interesie firmy sprzedającej jest więc dodanie na stronie odpowiedniego przekierowania, by klient mógł szybko zapłacić za swoje zakupy. Z kolei w interesie kupującego jest jak najszybsze dokonanie płatności, gdyż jest to równoznaczne z prędkim przystąpieniem do przygotowania wybranych produktów do wysyłki i ich wysłania.

Nie tylko przelew online

Płacąc za zakupy, ma się do wyboru różne możliwości zapłaty. Najczęściej chodzi nie tylko o samą platformę do płacenia, ale i o wybór czy chce się płacić kartą, czy też zalogować się do swojego konta bankowego i wykonać przelew online. Większość kupujących wybiera tą drugą możliwość, jednak nie wszyscy. Na stronie sklepu internetowego powinno być kilka opcji płatności, by dzięki temu każdy kupujący mógł wybrać dla siebie tą najlepszą.

Internetowa bramka płatności

Wybierając bramkę płatności dla swojej firmy, ma się naprawdę wiele opcji. Wszyscy – tak klienci, jak i sami właściciele sklepu internetowego – dbają jednak przede wszystkim o bezpieczeństwo transakcji. W przypadku wyboru płatności online, można liczyć na odpowiednie zabezpieczenia w postaci szyfrowanych połączeń SSL, systemu 3D-Secure, jak też certyfikatu PCI DSS. Sklepy internetowe posiadające możliwość płacenia online są ogólnie uznawane za bezpieczniejsze. Lepsza ochrona pieniędzy użytkowników przekłada się więc na ich wiarygodność. Jak wybrać bramkę płatności dla siebie i swojej firmy? Trzeba zwrócić uwagę na dostępne metody płatności, czas realizacji wykonanej transakcji, możliwości wypłat z konta przejściowego oraz możliwości korzystania z danego systemu tak przez firmy, jak i osoby fizyczne. W tej chwili najpopularniejsze są następujące bramki płatności online: Przelewy24, PayU, TPay, Dotpay i Fondy.