Jednym ze sposobów promowania swojej firmy jest prowadzenie kampanii reklamowej. Markę możemy promować w różnych mediach, dzisiaj jednak zajmiemy się umówienie podstawowych pojęć z kampanii reklamowej w Internecie. W dzisiejszych czasach Internet jest na tyle dostępne, że możemy za pomocą tego medium dotrzeć do wielu użytkowników, potencjalnie zainteresowanych naszą usługą bądź produktem. W przypadku sklepu internetowego z nowym produktem, warto przeprowadzić kampanię informacyjną, aby zaistnieć w świadomości użytkowników. Dajmy poznać swój produkt, swoją markę. Jak jednak wygląda rozliczanie kampanii reklamowej? O czym warto wiedzieć?

Kampania reklamowa – najważniejsze pojęcia

Warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami, jakie na pewno przydadzą się przy reklamowaniu swojej firmy. Prowadząc kampanie, należy sprawdzać jak ta reklama odbiła się na istotnych dla nas sprawach, czyli na liczbie wejść na stronę sklepu, czy też jak wpłynęła na sprzedaż.

Istotne jest pojęcie UU, czyli unikalnego użytkownika. Wskaźnik UU ma odpowiedzieć na pytanie ile różnych osób (unikalnych) odwiedzało stronę sklepu w jakimś określonym okresie czasu. Do określania ile różnych osób weszło na stronę przydają się bardzo pliki cookies. Pamiętajmy, że nie są to idealne dane, wskaźnik UU można „oszukać” chociażby wchodząc na stronę z różnych przeglądarek – będziemy wówczas policzeni jako dwójka UU a nie jeden.

Inne ważne pojęcia to:
– odsłona (PV) – jest to parametr określający liczbę odsłon danej strony, czyli ile razy ją wczytano (np. poprzez odświeżenie).
– Współczynnik kliknięć (CTR) – dzięki niemu można sprawdzić czy dana reklama jest skuteczna. Sprawdza się ile osób w nią weszło, by przejść na stronę sklepu czy zdobyć informację o jego promocji. Współczynnik ten powstaje gdy podzieli się liczbę kliknięć reklamy przez liczbę jej wyświetleń.
– Konwersja – chodzi tu o wykonanie przez użytkownika jakiegoś działania na stronie, na którą dotarł przy pomocy kliknięcia w reklamę. Oczywiście, najwięcej właścicieli firm będzie zadowolonych gdy internauta dokona zakupu. Jednak inne, pożądane działania to choćby pobranie pliku z promocją czy zapisanie się do newslettera. Ważne jest, aby prawidłowo skonfigurować konwersję które chcemy mierzyć!

Kampania reklamowa – sposoby rozliczania

Kampanie reklamowe, prowadzone w Internecie, należy odpowiednio rozliczać. Istnieją różne sposoby rozliczania. Ważne są tu przede wszystkim 2 pojęcia:
– Cena za kliknięcie (CPC)
– Cena za tysiąc (CPM).

W pierwszej opcji chodzi o rozliczenie się wówczas, gdy jakiś użytkownik kliknął w daną reklamę, choć można też przyjąć sposób rozliczania się z góry za 1000 wyświetleń reklamy. Najchętniej wykorzystywany jest w tej chwili właśnie model CPM. Skrót oznacza Cost Per Mille, czyli dosłownie „koszt tysiąca”. Reklamodawcy ustalają wówczas w jakich miejscach ma pojawić się reklama. Jeśli jednak ktoś chce, może się rozliczyć na inne sposoby. Do wyboru jest także tak zwana sprzedaż CPS, CPA, CPL oraz FF. Bez względu na to jaką kampanię reklamową pragnie się prowadzić i jak rozliczać z niej, ważne żeby ją dobrze skonfigurować aby trafiać do jak najlepiej dobranej grupy docelowej. Dobra kampania powinna przyciągać uwagę i zwiększyć zainteresowanie sklepem – a docelowo także zwiększyć sprzedaż jego towarów. Bez takiego zaistnienia w sieci można raczej odnotować straty zamiast zysków. Znając podstawowe pojęcia z branży reklamowej, łatwiej będzie zagłębić się w jej informacje jeszcze mocniej.