Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie, nazywane również SEO (ang. search engine optimization), to szereg działań z zakresu marketingu internetowego oraz po części z informatyki. Ich celem jest podwyższenie pozycji danej strony internetowej, w tym także sklepu internetowego, w wyszukiwarce internetowej (np. Google). Im wyżej w wynikach wyszukiwania znajduje się sklep internetowy, tym więcej osób go odwiedza, a co za tym najczęściej idzie – sprzedaż prowadzona na tej witrynie wzrasta. Pozycjonowanie należy więc uznać za jedną z metod internetowego marketingu. Staje się ona coraz powszechniejsza zarówno w przypadku dużych, krajowych przedsiębiorstw, jak i wśród małych, lokalnych firm.

Czym jest optymalizacja?

Aby zwiększyć widoczność sklepu internetowego niezbędne jest dokonanie jego optymalizacji. Wykonaniem kompleksowej optymalizacji zajmują się profesjonalne agencje SEO, jednak wiele zmian może wprowadzić samodzielnie właściciel witryny lub jego pracownicy. Dzieje się tak dlatego, że optymalizacja dzieli się na dwa podstawowe szeregi działań:

  • czynności związane ze zmianą treści na stronie (wpływa to na wygląd serwisu),
  • czynności związane ze zmianami w kodzie strony (nie zawsze wypływa to na wygląd serwisu).

 Czynności związane ze zmianą treści na stronie

Czynności związane ze zmianą treści na stronie można wykonać samodzielnie (najlepiej po otrzymaniu audytu, czyli zaleceń od specjalisty SEO). Należą do nich między innymi:

Optymalizacja tagów tytułowych

Optymalizacja treści w tagu tytułowym ma na celu stworzenie tytułów podstron zgodnych z opisem danego artykułu czy usługi, które odpowiadają najczęstszym wyszukiwaniom internautów, czyli potencjalnych klientów.

Dobieranie odpowiednich nagłówków

Dobieranie odpowiednich nagłówków polega na tworzeniu nagłówków zgodnych ze znajdującymi się pod nimi opisami. Oznacza się je symbolami H1, H2, H3, H4, H5 itd. Ich celem jest różnicowanie ważności treści na stronie internetowej – treść zawarta w H1 jest najważniejsza, kolejne są mniej ważne. W nagłówkach H umieszcza się najważniejsze słowa i frazy kluczowe.

Redagowanie już istniejących tekstów

Redagowanie już istniejących tekstów dotyczy przede wszystkim dodawania słów i fraz kluczowych podanych przez specjalistę SEO do treści znajdujących się na stronie. Optymalizacja treści na stronie jest jednym z podstawowych elementów procesu pozycjonowania.

Tworzenie nowych tekstów

Tworzenie nowych tekstów to dodawanie dokładnych opisów artykułów czy usług z uwzględnieniem słów kluczowych podanych przez specjalistę SEO. Istotne jest tutaj zawarcie jak największej liczby informacji, które będą przedmiotem zainteresowania osób odwiedzających sklep. Dokładny opis produktu wpływa na zwiększenie sprzedaży i zmniejszenie zapytań od klientów.

Struktura strony

Zaaranżowanie struktury strony to sprawienie, aby strona była możliwie czytelna. Klient powinien łatwo i szybko poruszać się po sklepie internetowym, a witryna powinna dawać możliwość zrobienia zakupów przez około trzy kliknięcia (zasada trzech kliknięć). Istotne jest tutaj także tak zwane linkowanie wewnętrzne sklepu, czyli przekierowania na różne podstrony serwisu.

Czynności związane ze zmianami w kodzie strony

Czynności związane ze zmianami w kodzie strony wymagają najczęściej fachowej wiedzy, w związku z tym działania te są zazwyczaj wykonywane przez specjalistów SEO. Do działań tych należą między innymi:

  • dopasowanie sklepu do standardów W3C,
  • zastosowanie i optymalizacja stylów CSS,
  • rozwiązanie problemu powielonej treści (ang. duplicat content),
  • zastosowanie tak zwanych przyjaznych adresów URL,
  • linkowanie zewnętrzne,
  • instalacja kodów Google Analytics,
  • instalacja kodów Search Console.

Innymi czynnościami związanymi ze zmianami w kodzie strony są szybkość ładowania sklepu oraz mobilność strony. Działanie te zostały krótko scharakteryzowane poniżej.

Szybkość ładowania sklepu

Niezwykle ważnym aspektem wpływającym na pozycjonowanie serwisu, w tym sklepu internetowego, jest zadbanie o szybkość ładowania się witryny. Strony, których zawartość wyświetla się szybko, wykazują mniejszy współczynnik odrzuceń, czyli wyjść ze strony bądź podstrony bez zapoznania się z jej treścią. Na poprawę szybkości ładowania sklepu wpływa zastosowanie się do wytycznych wyszukiwarki Google. Czas ładowania się strony jest jednym z czynników rankingowych Google (ma wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce).

Mobilność strony

Innym istotnym aspektem sprzyjającym pozycjonowaniu jest zadbanie o mobilność sklepu internetowego.  Strona mobilna to taka strona, która jest przystosowana do wyświetlania jej na różnych urządzeniach, na przykład na telefonach (smartfonach i iPhone’ach) czy tabletach. Cechami tego typu stron są przekazywanie wyłącznie najważniejszych informacji i mniejsza liczba elementów graficznych w porównaniu do tradycyjnych witryn internetowych. Ponadto mobilna strona internetowa powinna pobierać jak najmniej danych, aby nie obciążać transferu użytkownika.

Pozycjonowanie sklepu internetowego – podsumowanie

Pozycjonowanie sklepu internetowego jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej opłacalnych metod marketingu internetowego. Na pozycjonowanie składa się szereg działań – niektóre z nich można wykonać samodzielnie, inne należy zlecić specjalistom SEO. Aby działania te były skuteczne, należy wykonać audyt, który stanowi podstawę działań optymalizacyjnych.