Influencer to słowo dla niektórych wciąż obce, jednak warto się z nim oswoić, ponieważ coraz więcej celebrytów to właśnie influencerzy. Nazwa ta określa kogoś wpływowego – osobistość, która działa w świecie mediów społecznościowych i która może mieć wpływ na decyzje innych ludzi. Niektórzy influencerzy mają naprawdę duży zasięg – dlatego współpraca z nimi może być naprawdę korzystna dla firmy. Zdarza się, że zareklamowanie jakiegoś produktu czy miejsca przez taką wpływową osobę może przyczynić się do większego sukcesu, niż najlepsza kampania reklamowa w innych mediach. Skąd jednak bierze się siła influencerów? Jak dokładnie można z niej skorzystać?

Influencer marketing – co to takiego?

Influencer marketing to w zasadzie nowe zjawisko, chociaż stosowane już od kilku lat. Coraz więcej przedsiębiorstw stawia właśnie na współpracę z influencerami, ponieważ gwarantuje to sukces marketingowy. Oczywiście, ogrom tego sukcesu jest zależny od tego, z kim taką współpracę się prowadzi, ponieważ różne osoby posiadają odmienną pozycję w branży i mają więcej lub mniej fanów. Influencer marketing jest formą marketingu, gdzie właśnie influencerzy odgrywają najważniejszą rolę. Prowadząc swojego bloga czy vloga mogą umieszczać w swoich artykułach czy video naprawdę różne informacje – w zależności od tego jaką branżą się zajmują, o ile nie informują po części o wszystkim. Influencerzy są dla wielu firm idealnymi pośrednikami między marką a klientami. Wzbudzają zaufanie swoich fanów, którzy chętniej sięgają po to, co jest umiejętnie reklamowane przez ich idoli.

Influencerzy – dlaczego są tak popularni?

Trudno dokładnie wyjaśnić fenomen popularności influencerów oraz wpływu, jaki mają na liczne grono ludzi. Warto jednak mieć na uwadze, że ich siłą jest między innymi stały kontakt z fanami. Dzięki temu, iż często wrzucają nowe treści, wydają się fanom bliżsi – a zatem łatwiej jest ich polubić. Istotną rolę odgrywają również 3 inne czynniki – opisane przez Roberta Cialdiniego, profesora psychologii Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, zajmującego się psychologią społeczną, w tym przede wszystkim zjawiskiem wywierania wpływu na ludzi. Istotne kwestie – zdaniem Roberta Cialdiniego – są następujące:
– społeczny dowód słuszności – chętniej podejmujemy decyzje na przykład co do zakupu jakiegoś produktu, gdy znajdziemy o nim pozytywne opinie.
– reguła lubienia i sympatii – gdy nie potrafimy sami podjąć jakieś decyzji, chętnie wspieramy się zdaniem osoby, którą lubimy. Warto przy tym wiedzieć, że lubimy nie tylko osoby, które bezpośrednio znamy, ale mamy też ulubionych aktorów, piosenkarki, sportowców i tak dalej.
– autorytet – na każdym etapie życia mamy jakieś autorytety. W najwcześniejszym okresie kierujemy się opiniami rodziców, jednak później szukamy i innych wzorców. Influencerzy świetnie wpisują się w ten trend. Są uznawani za specjalistów w jakiejś dziedzinie, albo za swoistych przedstawicieli pokolenia.
Prowadząc na przykład własny sklep internetowy, warto zainteresować się możliwościami, jakie płyną ze współpracy z influencerami. Z pewnością trend ten będzie nie tylko się utrzymywał, ale wręcz wzmacniał się.