Założenie sklepu internetowego – czy to trudne?

Ostatnimi czasy szczególnie popularna stała się sprzedaż produktów i/lub usług w Internecie. Dzieje się tak dlatego, że Internet to najpopularniejsze medium XXI wieku. Nie dziwi więc fakt, że w sieci pojawia się coraz więcej sklepów internetowych. Założenie tego typu sklepu jest trudniejsze niż na przykład stworzenie zwykłej strony internetowej, ale nie jest to czynność bardzo skomplikowana. Aby założyć sklep internetowy, należy dokonać kilku wyborów. Opis dostępnych możliwości znajduje się poniżej.

Nazwa domeny

Jedną z pierwszych czynności, którą należy wykonać, zakładając sklep internetowy, jest wybór nazwy domeny. Domena to podstawowy element internetowej tożsamości sklepu. Stanowi ona część adresu internetowego, który przekierowuje internautów na pożądaną stronę. Domeny kojarzone są najczęściej z nazwami przedsiębiorstw, z nazwami produktów w nich sprzedawanych lub też z nazwami usług w nich świadczonych. Dzieli się je na:

 • narodowe (pl, de, fr)
 • funkcjonalne (com.pl, net.pl, edu.pl)
 • regionalne (waw.pl, krakow.pl, .wroclaw.pl)
 • globalne (com, net, org).

Wybór domeny powinien być zależny od planowanej skali sprzedaży (regionalna, krajowa, zagraniczna).

Hosting

Wybieranie nazwy domeny może odbywać się jednocześnie z wybieraniem hostingu. Hosting to udostępnienie miejsca na pracującym bez przerwy i posiadającym dostęp do Internetu komputerze, zwanym serwerem. Hosting to rzecz obligatoryjna przy zakładaniu sklepu internetowego, ponieważ aby ten działał, musi obsługiwać go serwer. Hosting, bardziej szczegółowo, to zarezerwowanie:

 • objętości dysku twardego
 • największej możliwej ilości danych do przesłania przez łącza internetowe
 • usług obsługiwanych przez daną serwerownię
 • największego możliwego stopnia obciążenia serwerowni przez usługi.

Hosting działa natychmiast po zakupie. Wiele firm hostingowych oferuje bezpłatne testowanie swoich usług w wyznaczonym czasie. Dlatego często nie warto podejmować pochopnych decyzji, rozsądniej skorzystać z możliwości wypróbowania hostingu. Dużą rolę w wyborze hostingu odgrywa oczywiście cena. Te wahają się od kilkudziesięciu do nawet dwóch tysięcy złotych. Jednak zdecydowana większość witryn, w tym tych popularnych, płaci za hosting od 100 do 600 zł. Najtańsze hostingi cechują się zwykle mniejszą wydajnością.

Jednak nie zawsze musimy wykupować hosting. Możemy skorzystać z ofert sklepu na abonament (są to na przykład Shoper czy Sky-Shop). Wtedy dostawca dostarcza nam swoje oprogramowanie wraz z hostingiem i obsługą techniczną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie. Hosting jest potrzebny, gdy chcemy zainstalować oprogramowanie sklepu we własnym zakresie (tutaj: PrestaShop, WooCommerce). Zaletą jest to, że nie musimy płacić abonamentów za oprogramowanie sklepu, tylko raz w roku opłacamy serwer (hosting).

Oprogramowanie

Przy zakładaniu sklepu internetowego istotny jest wybór oprogramowania, który umożliwi nam prowadzenie sprzedaży. Odpowiednie oprogramowanie, w oparciu o które będzie działał sklep internetowy, może zapewnić płynne prowadzenie biznesu, a także przyczyniać się do jego rozwoju i podnoszenia efektywności sprzedaży. Wśród polecanych oprogramowań znajdują się między innymi:

 • PrestaShop – oprogramowanie sklepu internetowego udostępniane na licencji Open Software License w wersji 3.0. PrestaShop jest oprogramowaniem darmowym.
 • Shoper – gotowe oprogramowanie dla sklepu internetowego, dostarczane sprzedawcom działającym w branży e-commerce przez firmę DreamCommerce. Shoper to oprogramowanie płatne – miesięczny abonament to koszt od kilkudziesięciu złotych.
 • WordPress (Woocommerce) – rozszerzenie do WordPressa, które pozwala na dodawanie do naszej strony funkcjonalności sklepu. Rozszerzenie Woocommerce, jak i sam WordPress, jest w pełni darmowe.
 • Sky-Shop – gotowe oprogramowanie dla sklepów internetowych i hurtowni internetowych B2B, dostarczane sprzedawcom przez firmę SIEF-IT Sp. z o.o. Sky-Shop to oprogramowanie, które wymaga opłacania miesięcznego abonamentu.
 • KQS.store – jednorazowy zakup licencji, w pełni automatyczne oprogramowanie sklepu na własność które posiada bardzo dużą ilość wbudowanych i działających modułów do integracji z kurierami oraz płatnościami on-line. Oprogramowanie sklepu KQS jest chętnie wybierane przez  małe i średnie firmy które nie tylko zaczynają swoją przygodę ze sprzedażą on-line, ale też i przenoszą swoje sklepy na tą platformę e-commerce.

Certyfikat SSL

Kolejnym krokiem przy zakładaniu sklepu internetowego jest zabezpieczenie strony certyfikatem SSL. Certyfikat SSL to narzędzie zapewniające bezpieczeństwo w sieci. Jego instalacja i obsługa są proste, a korzyści wynikające z posiadania – znaczące. Pierwotnie SSL wykorzystywany był wyłącznie przez banki, dzisiaj znajduje szerokie zastosowanie wśród małych i dużych serwisów internetowych, w tym e-sklepów. Aby nabyć certyfikat SSL, należy spełnić trzy podstawowe warunki:

 • pod wybraną domeną musi znajdować się gotowa, pełna w przynajmniej podstawowe treści strona www
 • domena powinna być zarejestrowana na dane firmowe, które są ogólnie dostępne w WHOIS, czyli protokole informującym o właścicielu danej domeny, jego adresie IP bądź innych danych teleadresowych
 • trzeba utworzyć konto e-mail o adresie admin@szyfrowana_domena.pl – na adres ten wpłynie bowiem prośba o potwierdzenie zamówienia.

Certyfikaty SSL dzielą się na: certyfikat klasy DC, który posiada typ uwierzytelniania podstawowego, certyfikat klasy OV z typem uwierzytelniania rozszerzonego oraz certyfikat klasy EV cechujący się typem uwierzytelniania pełnego. Wraz z poziomem uwierzytelniania wzrasta koszt certyfikatu. Średnim i małym przedsiębiorcom poleca się wdrożenie certyfikatu podstawowego – DC. Duże firmy natomiast powinny rozważyć zakup certyfikatu rozszerzonego –  OV lub nawet pełnego – EV.

Szablon

Innym ważnym czynnikiem jest dopasowanie szablonu sklepu. Wartościowy produkt i/lub usługa, reklama w sieci i polecenia konsumentów to oczywiście ważne czynniki przy sprzedaży, nie mniej ważny okazuje się jednak wygląd strony. Na wybór szablonu składa się kilka czynników:

 • stworzenie listy funkcji sklepu
 • stworzenie listy funkcji szablonu
 • uzyskanie gwarancji od osoby tworzącej szablon, która to gwarancja dotyczyć ma wprowadzania poprawek i pomocy w przypadku problemów
 • responsywność (szablon musi wyglądać dobrze i na komputerze, i na tablecie, i na smartfonie).

Wsparcie techniczne

Aby sklep internetowy dobrze funkcjonował, dobrze jest mieć stałe wsparcie techniczne informatyka. Informatyk będzie mógł nie tylko szybko rozwiązywać bieżące problemy, ale także monitorować popularność sklepu i w razie potrzeb – proponować zmiany w strukturze strony.