Czy promocja poprzez wysyłanie SMS-ów może przynieść oczekiwane efekty przedsiębiorstwom?

Zmieniające się formy reklamy

Klienci lat 20. XXI wieku są zdecydowanie bardziej świadomi tego, czym są marketing i reklama, łatwo rozpoznają perswazję. Znane formy promocji zaczynają ich nudzić, a co za tym idzie – stają się nieskuteczne. Dość innowacyjny pomysł reklamy stanowi SMS marketing. Dotychczas nie było to szczególnie popularne narzędzie, ale sytuacja się zmienia. Korzystanie z SMS marketingu rodzi więc wiele pytań. Poniżej znajdują się odpowiedzi na niektóre z nich, na przykład:

  • Czym tak właściwie jest SMS marketing?
  • Czy każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej formy reklamy?
  • Jak dobrze wykorzystać SMS marketing?
  • Czy warto zastosować właśnie to narzędzie mobilnego marketingu?

SMS marketing – co to takiego?

SMS marketing to jedno z wielu narzędzi marketingu mobilnego. Polega on na przesyłaniu klientom wiadomość SMS (wiadomość tekstowa), MMS (wiadomość multimedialna) lub VMS (wiadomość dźwiękowa) na ich smartfony. W wiadomościach znajduje się zazwyczaj reklama danego przedsiębiorstwa lub oferowanego przez nie produktu bądź usługi, informacja o aktualnych promocjach, rabatach i tym podobne. Coraz popularniejsze stają się również SMS-y, które nie pełnią funkcji marketingowej a funkcję informacyjną.

SMS marketing – regulacje prawne

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wysyłanie SMS-ów może stanowić komunikację przedsiębiorstw z klientami, czyli po prostu reklamę. Jednak firmy, które zdecydują się na rozsyłanie informacji marketingowych czy handlowych poprzez użycie SMS marketingu, mogą wysyłać tego typu wiadomości jedynie do osób, które uprzednio wyraziły na to zgodę. Tym samym SMS-y, MMS-y czy VMS-y trafiają zazwyczaj do tych klientów, którzy już kiedyś skorzystali z oferty danego przedsiębiorstwa i zadeklarowali chęć otrzymywania od niego powiadomień. SMS marketing może być więc wykorzystywany przez każdego przedsiębiorcę pod warunkiem otrzymania zgody od klienta.

Historia SMS marketingu

SMS marketing powstał niecałe trzydzieści lat temu – na początku lat 90. XX wieku. Jego powstanie łączy się oczywiście z rozpopularyzowaniem telefonów komórkowych, a kolejno – smartfonów. Co ciekawe – obecnie liczba wiadomość SMS, MSM czy VMS wśród indywidualnych użytkowników stale spada. Z kolei liczba tego typu wiadomości wysyłanych przez przedsiębiorstwa o treściach marketingowych czy informacyjnych – rośnie.

Kampanie SMS

Kampanie SMS to rodzaj jednokierunkowej komunikacji – przedsiębiorstwo wysyła wiadomość do klienta, a klient nie ma możliwości udzielenia na nie odpowiedzi. SMS-y są wysyłane do klientów, którzy znajdują się w bazie kontaktów danej firmy. Przykładem może być poinformowanie klienta o aktualnych promocjach. Kampanie SMS pełnią więc funkcję marketingową.

Powiadomienia SMS

Powiadomienia SMS, tak samo jak kampanie SMS, są rodzajem jednokierunkowej komunikacji, w której klient otrzymuje wiadomość od przedsiębiorstwa i nie może przesłać informacji zwrotnej. Powiadomienia SMS pełnią funkcję informacyjną – przypominają o umówionej wizycie w jakimś miejscu, informują o dostarczeniu paczki w konkretnym dniu i o konkretnej godzinie i tym podobne.

Dwukierunkowana komunikacja SMS

Dwukierunkowa komunikacja SMS pozwala nie tylko na komunikację przedsiębiorstwa z klientem, lecz także na udzielenie odpowiedzi przez klienta. Klient może na przykład otrzymać skrótową informację o jakimś produkcie, a pod nią pytanie o to, czy chce dowiedzieć się więcej na ten temat. Wiadomość zwrotna o treści „Tak” pozwala marketingowcom oddzielić klientów zainteresowanych daną ofertą od tych niezainteresowanych. Dwukierunkowa komunikacja SMS jest rozwiązaniem, które pozwala na selekcję klientów i oszczędność czasu. Pełni ona funkcję marketingową i selekcyjną.

Dobre wykorzystywanie SMS marketingu

Aby dobrze wykorzystać opisywane narzędzie, czyli SMS marketing, należy personalizować wysyłane wiadomości, czyli dostosowywać je do potrzeb klienta, wykorzystując tym samym wszystkie pozyskane informacje na jego temat (płeć, wiek, preferencje, zachowania konsumenckie i inne). Tylko wtedy odbiór wiadomości przez klienta może być pozytywny. W przeciwnym razie przedsiębiorstwo naraża się na to, że klient potraktuje taką formę reklamy jak spam, jego zaufanie do marki zmaleje, a promocja przyniesie więcej strat niż zysków.

SMS marketing – czy warto wdrażać tę formę marketingu mobilnego?

Wdrażanie SMS marketingu w przedsiębiorstwach może okazać się efektywnym rozwiązaniem z kilku powodów. Po pierwsze – jest to nowa forma reklamy, która może zaskoczyć, a co za tym idzie – zwrócić uwagę odbiorców. Po drugie – wysyłanie SMS-ów nie jest dzisiaj drogie, firma nie zostanie więc narażona na duże koszty. Po trzecie – coraz bardziej widoczne staje się aprobowanie krótkich form (reklamy i nie tylko) – SMS-y zdecydowanie wpasowują się w ten trend. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, decydując się na skorzystanie z SMS marketingu, to realizowanie w pełni przemyślanej, zindywidualizowanej koncepcji marketingowej. Tylko takie rozwiązanie może przynieść oczekiwane efekty.