Media społecznościowe nie są już opcjonalnym kanałem marketingowym – dziś to niezbędne narzędzia niemal w każdym biznesie. Stanowią bardzo ważny nośnik informacji, ale również doskonały sposób na otwartą komunikację z klientem, czy skuteczną sprzedaż produktów lub usług. Dlatego marketing w social mediach jest tak popularny. Odpowiednio zaplanowana oraz wdrożona strategia może sprawić, że firma efektywnie dotrze do nowych klientów, zwiększy swoje przychody i zostawi konkurencję daleko w tyle. W tym artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje o marketingu w mediach społecznościowych.

Na czym polega social media marketing?

Marketing w mediach społecznościowych obejmuje wszystkie działania reklamowe i promocyjne, które prowadzone są na platformach społecznościowych, do których zalicza się np.:

  • Facebook,
  • Instagram,
  • TikTok,
  • YouTube,
  • Twitter,
  • LinkedIn.

Działania prowadzone w ramach social media marketingu obejmują m.in. proces tworzenia treści dla poszczególnych platform (przygotowanie tekstów, wideo, grafik itp.) w celu promowania produktów i/lub usług, budowania społeczności, a także kierowania ruchu do określonej firmy (jej strony internetowej lub siedziby). Dzięki często pojawiającym się w mediach społecznościowych nowym funkcjom, ten rodzaj marketingu stale się rozwija. Wymaga nie tylko szerokiej wiedzy z zakresu obsługi poszczególnych platform, ale również ciągłego aktualizowania informacji na temat wdrażanych rozwiązań.

Marketing i social media – dlaczego warto inwestować w ten duet?

Marketing w mediach społecznościowych jest obecnie dość oczywistym wyborem dla praktycznie wszystkich firm. Niezależnie od tego, czy dana marka decyduje się na kampanię z płatnymi reklamami, czy po prostu regularnie będzie udostępniać swoje treści, platformy mediów społecznościowych zapewnią jej dostęp do ogromnej liczby odbiorców.

Oczywiście technicznie nie ma opcji „bezpłatnej”. Ktoś musi poświęcić czas na publikowanie postów, ale nawet podejście, polegające na tak niewielkiej inwestycji w social media, może zdziałać cuda, jeśli będzie prawidłowo realizowane.

Marketing prowadzony w mediach społecznościowych może służyć m.in. zwiększeniu świadomości danej marki wśród szerokiego grona klientów. Dzięki odpowiednio realizowanej strategii, regularnie przypomina się grupie docelowej o swoim istnieniu. Odbiorcy zauważają daną firmę i angażują się w jej posty. Marka staje się również bardziej wiarygodna, gdy odpowiada na wiadomości lub komentarze oraz publikuje oryginalne treści. Interakcja z odbiorcami za pośrednictwem mediów społecznościowych pokazuje, że firmie zależy na satysfakcji swoich klientów.

Warto także wspomnieć o tym, że każdy profil marki w mediach społecznościowych jest jednocześnie bramą do jej witryny internetowej. Publikowanie treści na Facebooku czy Instagramie ułatwia generowanie ruchu organicznego na stronie, co może przełożyć się na zwiększenie konwersji i wzrost zysków.

Jak prowadzić marketing w social mediach?

Marketing i social media to dwa bardzo szerokie pojęcia. Trzeba podkreślić, że istnieje wiele różnych strategii z nimi związanych, a wyniki podejmowanych działań będą zależeć od szeregu zmiennych. Różne podejścia sprawdzają się w różnych firmach. Wiele zależy od tego, w jakich sieciach społecznościowych odbiorcy produktów lub usług danej marki spędzają czas. Określenie grupy docelowej, a także tego, z jakich aplikacji czy stron najczęściej korzystają potencjalni klienci, to bardzo ważny pierwszy krok w budowaniu strategii marketingowej w mediach społecznościowych.

Następnie warto określić, co chcemy uzyskać, inwestując czas i/lub pieniądze w social media marketing. Zwiększyć świadomość marki? Zostać liderem w branży? Stworzyć popyt na swoje produkty? Ustalenie celów pozwala skuteczniej dobrać wskaźniki, które posłużą do mierzenia efektywności wdrożonych działań. Do wspomnianych wskaźników zaliczamy m.in.: liczbę polubień organicznych i płatnych, zasięg postów, liczbę reakcji pod publikacjami, sentyment, skuteczność hashtagów itp. Dla przykładu – jeśli celem firmy jest wzrost świadomość marki, kluczową informacją dla marketerów powinien być zasięg publikowanych treści.

W kolejnym kroku należy zaplanować rodzaje treści, które firma chce udostępniać. W tym obszarze dostępnych jest wiele rozwiązań – krótkie zajawki, odsyłające odbiorców do firmowej strony lub bloga, piękne zdjęcia z minimum tekstu, materiały wideo, infografiki itp. Zwykle konieczne jest utworzenie harmonogramu publikacji treści, aby upewnić się, że dany kanał zachowa odpowiednią różnorodność oraz regularność udostępniania nowych wpisów.

Po przygotowaniu strategii, według której firma będzie realizować social media marketing, pozostaje wdrożenie ustalonych działań. W mediach społecznościowych bardzo ważna jest wspomniana regularność i mierzenie efektów publikacji czy kampanii. Dzięki temu można na bieżąco optymalizować poszczególne rozwiązania. Warto pamiętać o tym, by nie tylko udostępniać posty, ale także wchodzić w interakcje z odbiorcami, np. odpowiadając na komentarze. Łącząc konsekwencję oraz jakość w social media marketingu można szybko wywołać wiele pozytywnych efektów dla swojej firmy.