Sklep internetowy to doskonała alternatywa dla tradycyjnego sklepu. Prowadzenie biznesu w sieci ma wiele zalet, w związku z czym coraz więcej sprzedawców decyduje się na taką formę pracy. Przedsiębiorcy trudniący się handlem internetowym niejednokrotnie nieświadomie działają na swoją niekorzyść. Poniżej znajduje się lista dziewięciu błędów, których należy unikać, prowadząc wirtualny sklep.

1. Nieprzemyślany pomysł na biznes

W przypadku prowadzenia sklepu internetowego najważniejszy jest pomysł. Zakładając taki sklep, musimy znaleźć asortyment, na który aktualnie jest zapotrzebowanie, który z dużym prawdopodobieństwem będzie sprzedawał się w przyszłości i – co nie mniej ważne – na temat, którego dużo wiemy. Pozwoli to na skuteczną sprzedaż. Sam pomysł prowadzenia jakiegokolwiek sklepu w sieci z pewnością nie wystarczy.

2. Brak analizy rynku lub niewystarczająca analiza rynku

Jednym z pierwszym kroków przy zakładaniu sklepu internetowego jest przeprowadzenie analizy rynku. Analiza ta powinna być dość szczegółowa. Jej brak lub niewystarczająca analiza to częste błędy popełniane przez przedsiębiorców. Przyszły sprzedawca powinien dokładnie sprawdzić firmy konkurencyjne i oferowany przez nie asortyment, a także jasno określić grupę docelową, czyli osoby potencjalnie zainteresowane oferowanymi przez niego produktami.

3. Brak biznesplanu

Kolejnym błędem popełnianym przez sprzedawców internetowych jest brak biznesplanu lub układnie go wyłącznie w głowie i niespisywanie swoich pomysłów. Strategia biznesowa powinna istnieć fizycznie i obejmować plan działań na kilka lat. Musi zawierać cele i priorytety firmy. Tylko dzięki temu po jakimś czasie przedsiębiorca będzie mógł obiektywnie stwierdzić, czy jego biznes jest dochodowy i czy jest prowadzony zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami.

4. Niepodejmowanie współpracy ze specjalistami

Osoby zakładające sklep internetowy niejednokrotnie cechują się przesadną samodzielnością. Tymczasem, szczególnie w przypadku biznesu, który szybko się rozwija, wykonanie wszystkiego samodzielnie okazuje się niemożliwe. Warto więc zaufać specjalistom – księgowym, osobom trudniącym się logistyką, marketingiem, zarządzaniem pozycjonowaniem, copywritingiem, prowadzeniem social mediów itd.

5. Bałagan w dokumentach i asortymencie

Wyżej opisane zaufanie do specjalistów wiąże się z utrzymywaniem porządku w firmie. Ogólnie panujący chaos – zarówno w dokumentach, jak i w asortymencie, to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez przedsiębiorców internetowych. W przypadku braku ładu w dokumentacji przedsiębiorca naraża się między innymi na brak terminowości, a co za tym idzie – na upomnienia czy kary z instytucji państwowych. Z kolei kiedy osoba prowadząca sklep internetowy nie utrzymuje porządku w magazynach czy pomieszczeniach z asortymentem, prawdopodobne jest, że nie będzie w stanie precyzyjnie określić ile i jakich produktów jest na stanie firmy. Może to skutkować zaleganiem asortymentu na półkach, niemożnością sprostania wymaganiom klientów, a kolejno – mniejszymi dochodami.

6. Nieodpowiednie podejście do klienta

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w Internecie powinien wiedzieć, jak należy podchodzić do klientów. Nieodpowiednie traktowanie kupujących wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Po pierwsze – nierzadko rezygnują oni z robienia zakupów w tym konkretnym sklepie internetowym. Po drugie – klienci wystawiają negatywne komentarze i niskie oceny, co nie zachęca osób odwiedzających witrynę do skorzystania z oferty. Po trzecie – kupujący korzystają z ofert innych sklepów i umacniają tym rynkową pozycję przedsiębiorstw konkurencyjnych.

7. Nieinwestowanie w reklamę i działania marketingowe

Posiadanie asortymentu dobrej jakości, w dobrej cenie i sprzedawanie go w doskonale prezentującym się sklepie internetowym to czynniki, które mogą okazać się niewystarczające, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe. Istotne są również działania marketingowe (jak na przykład pozycjonowanie, prowadzenie social mediów) i inwestowanie w reklamę (jak na przykład tworzenie kampanii reklamowej typu AdWords).

8. Praca dwadzieścia cztery godziny na dobę siedem dni w tygodniu

Prowadzenie sklepu internetowego to najczęściej praca na własny rachunek, która nie wymaga wychodzenia w domu. Wszystko to powoduje, że łatwo można zatracić granicę pomiędzy życiem prywatnym a życiem zawodowym. Właściciele sklepów internetowych nierzadko pracują dwadzieścia cztery godziny na dobę siedem dni w tygodniu. W takiej sytuacji praca – nawet wymarzona i przynosząca oczekiwane dochody – staje się niechcianym, nieprzerwanym obowiązkiem.

9. Brak stawiania na ciągły rozwój i samodoskonalenie

Ostatnim błędem popełnianym przez przedsiębiorców jest brak stawiania na ciągły rozwój. Tymczasem o samodoskonaleniu trzeba pamiętać przez całą karierę zawodową, również wtedy, kiedy firma świetnie prosperuje. Konkurencja na rynku, w niemalże każdej branży, jest ogromna. Kiedy nie będziemy się rozwijać, zostaniemy daleko w tyle.

Jak widać, prowadzenie sklepu internetowego wymaga od przedsiębiorcy ogromnego zaangażowania i specjalistycznej wiedzy. Pamiętanie o niepopełnianiu wyżej opisanych błędów pomoże w stworzeniu, a kolejno w prosperowaniu sklepu cenionego przez klientów, a co za tym idzie – dochodowego.