Sklep internetowy a social media

Sklep internetowy, jak sama nazwa wskazuje, to przedsiębiorstwo, które istnieje w sieci. W związku z tym najodpowiedniejszą dla niego reklamą będzie reklama umieszczona właśnie w Internecie. Najprostszą i darmową reklamą sklepu internetowego jest istnienie i udzielanie się w social mediach. Najpopularniejszymi w Polsce social mediami są Google +, Twitter, Instagram i oczywiście Facebook. Prowadzenie profilu firmowego na Facebooku, czyli fanpage’a, jest prostą i skuteczną metodą reklamy. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie o to, dlaczego warto prowadzić fanpage na Facebooku i jak to robić.

Dlaczego warto prowadzić fanpage?

Powodów, dla których warto prowadzić profil firmowy na Facebooku, jest wiele. Poniżej znajdują się najważniejsze z nich.

 • Możliwość pozyskania nowych klientów. Facebook jest wciąż najpopularniejszym serwisem społecznościowym. W 2019 roku korzystało z niego 2,271 miliarda osób na całym świecie. Firma, która zakłada i prowadzi fanpage na Facebooku, zwiększa swoje szanse na zaistnienie, a co za tym idzie – pozyskanie nowych klientów.
 • Podtrzymywanie kontaktu z klientami. Fanpage to nie tylko pozyskiwanie nowych klientów, lecz także umacnianie więzi z tymi, którzy już od dawna korzystają z naszych produktów bądź usług. Na podtrzymywanie kontaktu z klientami wpływa przede wszystkim dodawanie nowych postów (teksty, grafiki, zdjęcia, filmy), które informują o nowościach, promocjach i rabatach, jak również odpowiadanie na komentarze internautów.
 • Prezentacja swojej oferty. Facebook daje możliwość informowania klientów o wyżej wspomnianych promocjach i rabatach, a także prezentowania tego, co firma ma na stałe w swojej ofercie. Warto, oprócz wartościowych, merytorycznych postów, umieszczać na fanpage’u także informacje o tym, co klienci mogą kupić w danym sklepie.
 • Poprawa wizerunku. Klienci zazwyczaj znają sklep wyłącznie ze strony internetowej. Treści zamieszczane na takiej stronie mają charakter użytkowy, są konkretne i zwięzłe. Facebook pozwala na poprawę (ocieplenie) wizerunku poprzez pokazanie się z innej, mniej oficjalnej strony.
 • Budowanie zaufania. Przedsiębiorstwo internetowe, które prowadzi fanpage, pokazuje, że dba o klienta – nawiązuje z nim kontakt, podtrzymuje go, informuje o ważnych wydarzeniach. Wszystko to ma na celu zbudowanie bliskiej relacji z klientem i pozyskanie jego zaufania.

Jak prowadzić profil firmowy na Facebooku?

Prowadzenie fanpage’a nie jest skomplikowane. Należy trzymać się kilku prostych zasad, aby dzięki niemu realizować założenia marketingowe przedsiębiorstwa. W tym przypadku chodzi o zdobywanie polubień, udostępnień i komentarzy, nietracenie już pozyskanych fanów, szeroko pojęte budowanie dobrego wizerunku marki – a w konsekwencji – wzrost sprzedaży. Zasady skutecznego prowadzenia fanpage’a znajdują się poniżej.

 • Wartościowe, atrakcyjne treści. Fanpage powinien być nośnikiem merytorycznych treści. Warto więc po pierwsze – pisać na temat, po drugie – tworzyć posty, które będą interesujące, po trzecie – dbać o poprawność ortograficzną, interpunkcyjną i językową. Postami na Facebooku nie powinny być wyłącznie opisy produktów zaczerpnięte ze strony sklepu internetowego.
 • Dobrej jakości zdjęcia i grafiki. Teksty to nie wszystko. W postach należy umieszczać również zdjęcia i grafiki. To one – bardziej niż treści pisane – przyciągają wzrok odbiorców. Elementy ikonograficzne powinny być starannie opracowane, mieć dobrą jakość i jasno nawiązywać do branży danego sklepu internetowego.
 • Systematyczność. Jednym z najważniejszych elementów skutecznego prowadzenia profilu firmowego na Facebooku jest regularność. Posty powinny być wrzucane co najmniej kilka razy w tygodniu. Można zaplanować je tak, by zawsze pojawiały się o tej samej godzinie.
 • Oryginalność, wprowadzanie elementów zaskakujących. Klienci szybko przyzwyczajają się do dobrego. Merytoryczne, dobrej jakości, regularnie wrzucane posty mogą okazać się niewystarczające. Warto więc wprowadzać elementy zaskoczenia, na przykład zamiast nieustannie wrzucać zdjęcia gotowego produktu, można umieścić zdjęcie przedstawiające proces jego tworzenia.
 • Angażowanie fanów, zachęcanie do dyskusji. Nawiązywanie kontaktu z fanami pozwala na ich zatrzymanie i na pozyskanie nowych. Dobrym pomysłem jest zadawanie pytań – na przykład o jakość sprzedawanych produktów, zadowolenie klientów i ich potrzeby.
 • Organizowanie konkursów, akcji promocyjnych. Innym czynnikiem angażującym fanów jest organizowanie konkursów. Przedsiębiorstwo daje coś od siebie w zamian za komentarze czy udostępnienia. Jest to rodzaj działania, dzięki któremu każdy wygrywa – sklep otrzymuje darmową reklamę, klienci mogą liczyć na darmowe produkty od firmy.
 • Reagowanie na bieżące wydarzenia. Sprawdzającym się chwytem marketingowym jest nawiązywanie do aktualności. Dobrym rozwiązaniem jest odwoływanie się do bieżących wydarzeń przy jednoczesnym łączeniu ich z tematyką, jaką trudni się dane przedsiębiorstwo.
 • Odpowiadanie na komentarze i opinie. Niezwykle ważne jest również dbanie o relacje z klientami poprzez odpowiadanie na komentarze i opinie. Za te pozytywne dobrze jest podziękować, do negatywnych trzeba się merytorycznie odnieść, a w przypadku jakiegoś niedopatrzenia ze strony sklepu – przyznać do błędu, przeprosić i zaproponować rekompensatę.

 Jak widać, zdecydowanie warto prowadzić fanpage. Firmowy profil na Facebooku prowadzony w wyżej opisany sposób z pewnością w niedługim czasie okaże się skuteczną reklamą dla sklepu internetowego.