Działalność dropshippingowa to świetny pierwszy krok do prowadzenia własnego biznesu. Można sprzedawać produkty klientom bez konieczności płacenia za nie z góry, samodzielnie ustalać ceny towarów i promować własną markę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dzięki temu przedsięwzięciu na dłuższą metę zbudować trwałe źródło dochodu. To znakomite rozwiązanie w czasie, w którym e-commerce dynamicznie się rozwija. Wyjaśniamy co to jest dropshipping i jakie działania należy podjąć, by rozpocząć ten nowoczesny biznes.

Co to jest dropshipping?

Dropshipping jest modelem biznesowym, dzięki któremu można prowadzić sklep internetowy bez konieczności gromadzenia towarów w magazynie. Po dokonaniu sprzedaży to producent lub hurtownik wysyła produkty ze swoich zasobów prosto do klienta. Nie trzeba martwić się o przechowywanie, pakowanie ani dostawę towarów. Głównym działaniem, na którym należy się skupić, jest reklama, zapewniająca odpowiednią liczbę zamówień.

Jak działa biznes oparty o dropshipping?

W dropshippingu istnieją trzy kluczowe podmioty – klient, sprzedawca i producent lub hurtownik. Rola producenta bądź hurtownika w opisywanym modelu biznesowym obejmuje wytwarzanie towarów, gromadzenie zapasów, wysyłanie produktów do klientów w imieniu sprzedawcy i wymianę wadliwych egzemplarzy. Z kolei sprzedawca udostępnia towary producenta na swojej stronie internetowej pod własną marką i z narzuconą marżą. Jest odpowiedzialny za wybór oferty, marketing, ustalanie cen detalicznych oraz kosztów wysyłki. Klient kupuje produkty bezpośrednio od sprzedawcy.

Jakie są najważniejsze zalety działalności dropshippingowej?

Dropshipping staje się coraz popularniejszy. Nic w tym dziwnego – model ten ma wiele plusów. Najważniejsze z nich to:

  • Niski koszt rozpoczęcia działalności –  nie trzeba płacić za produkcję własnych towarów ani kupować ich hurtowo, więc można wystartować ze sprzedażą niemal natychmiast, bez dużych inwestycji. To idealny scenariusz dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z własnym biznesem.
  • Lepszy przepływ gotówki – ponieważ produkt nie jest przechowywany w magazynie, nie płaci się za niego, dopóki nie zostanie sprzedany.
  • Nieskończone zapasy – dzięki dobrze zaplanowanemu łańcuchowi dostaw zyskuje się dostęp do praktycznie nieograniczonej liczby producentów czy hurtowników na całym świecie.
  • Więcej czasu na optymalizację zysków – współpraca dropshippingowa nie wymaga koncentrowania swojej uwagi na produkcji towarów, więc można skupić się na strategii sprzedaży, marketingu, budowaniu wizerunku oraz wysokiej jakości obsłudze klienta.
  • Maksymalna elastyczność pracy – dropshipping jest wysoce zautomatyzowany. Jeśli którykolwiek z produktów nie będzie się sprzedawał, można natychmiast wycofać go z oferty, dostosowując asortyment do potrzeb klientów. Elastyczność dropshippingu polega również na tym, że działania prowadzi się z dowolnego miejsca na świecie. W pełni wykorzystuje się więc wszystkie zalety pracy zdalnej.

Współpraca dropshippingowa – jak zacząć?

Gdy wiemy już, co to jest dropshipping, pierwszym krokiem do założenia sklepu będzie znalezienie odpowiedniej niszy na rynku. Warto, by koncentrowała się ona wokół naszych indywidualnych zainteresowań – szeroki asortyment jest trudny do wprowadzenia na rynek. Towar powinien być nie tylko atrakcyjny dla potencjalnych klientów, ale także charakteryzować się niską ceną wysyłki. Możliwość oferowania bezpłatnej dostawy i traktowania tego kosztu jako wydatku na rozwój biznesu to duży atut.

Po znalezieniu odpowiedniej niszy warto przeprowadzić badania konkurencji. Pamiętajmy, że w dropshippingu będziemy konkurować z innymi działającymi w oparciu o ten model przedsiębiorcami oraz gigantami handlu detalicznego. Wielu potencjalnych sprzedawców popełnia błąd, polegający na poszukiwaniu produktu, który nie ma konkurencji. A to przecież znak, że na rynku nie ma popytu na ten konkretny towar.

Kolejnym krokiem jest wybór producenta lub hurtownika. Współpraca z nieodpowiedzialnymi dostawcami może zrujnować nawet najlepiej zaplanowany biznes. Warto więc dokładnie sprawdzić potencjalnych partnerów. Producent powinien gwarantować nie tylko odpowiednią jakość towaru, ale także płynną komunikację, jasne zasady współpracy oraz sprawną wysyłkę.

Ostatnimi etapami przygotowania działalności dropshippingowej są takie działania jak: zbudowanie strony internetowej sklepu, zaplanowanie strategii marketingowej i uruchomienie sprzedaży. Gdy dotrzemy do tego momentu, następuje optymalizacja poszczególnych obszarów biznesu. To zadanie praktycznie nigdy się nie kończy.

Gdzie szukać zaufanych dostawców do współpracy dropshippingowej?

Najlepszym źródłem jest oczywiście internet. W sieci znaleźć można nie tylko ofertę producentów czy hurtowników, zajmujących się wysyłką produktów w imieniu sprzedawców, ale także opinie na temat poszczególnych podmiotów.

Nasza hurtownia odzieży damskiej Numoco oferuje współpracę dropshippingową, która jest świetnie oceniana przez wielu partnerów. Aby rozpocząć działania w tym modelu biznesowym, wystarczy zarejestrować swoją firmę na stronie sklepu. Po pozytywnej weryfikacji otrzymuje się dostęp do stanu magazynowego oraz cen towarów w naszym serwisie. Zyskuje się również wiele innych korzyści, w tym: zawsze aktualne stany magazynowe, gotową umowę powierzenia danych osobowych, szybką aktywację konta, brak dodatkowych opłat i brak minimalnej wartości zamówienia. Więcej szczegółów na temat współpracy można znaleźć na stronie internetowej Numoco w zakładce „dropshipping”.