Coraz więcej słyszy się obecnie i mówi o influencerach. Są to niewątpliwie osoby, które mają wpływ na innych, o czym świadczy sama nazwa. „Influence” to słowo oznaczające w języku angielskim „wpływ”. Influencer jest więc w świecie mediów społecznościowych osobą, która posiada szerokie grono odbiorców, na których wpływa na różne sposoby. Warto wiedzieć, że zasięg influencerów jest tak duży, że w tej chwili mają oni wpływ również na marketing. Istnieje nawet coś takiego jak influencer marketing, czyli forma marketingu, w której właśnie influencerzy – będący bohaterami dla wielu współczesnych ludzi odgrywają główną rolę. Ich wpływ na innych można wykorzystać – tylko jak to zrobić? W czym mogą oni pomóc osobom, które swój biznes prowadzą w Internecie?

Influencer marketing – na czym polega?

Influencerzy mają bardzo duży wpływ na grono swoich odbiorców – zwykle chodzi tu o ludzi młodych, ale nie tylko. Mogą opowiadać o jakichś produktach, opisywać je, zachwalać, ale też mogą wskazywać że na czymś się zawiedli. Osoby te mogą skupiać się na jednej branży, albo działać w wielu jednocześnie. Czasami dochodzi do tego, że opowiadają ogólnie o swoim życiu, opisując na przykład swój dzień, proces wykonywana makijażu, albo opowiadając o najnowszej stylizacji. Ich wpływ bywa na tyle duży, że odbiorcy zaczynają marzyć o posiadaniu tych samych rzeczy, a nawet zaczynają je kupować. W związku z tym ich polecanie, czy też nawet wskazywanie, że się ich używa, może być znakomitą formą reklamy. Zamieszczane na blogach czy vlogach treści są uznawane za wiarygodne, w związku z czym informacje przekazywane przez influencerów mogą mieć tak duży wpływ na innych.

Influencer marketing – korzyści i zagrożenia

Współpraca z influencerami jest korzystna dla firmy, ponieważ budują oni relacje bezpośrednio z konsumentami. Kreowanie takiej relacji nie jest proste i danej firmie zajęłoby to na pewno mnóstwo czasu. W przypadku rozpoczęcia współpracy z już uznanymi influencerami, firma pomija proces długotrwałego budowania relacji – przechodzi bezpośrednio do niej, korzystając z zaufania, którym cieszą się już influencerzy, ponieważ je przez długi czas zdobywali. Influencerzy na Instagramie czy w innych mediach społecznościowych są w stanie przekazać bardzo wiele przydatnych treści i w dodatku do bardzo dużej liczby osób – z których zapewne wiele skorzysta z podpowiedzi i ich polecenia. Co więcej, influencerzy sami dbają o to, by w interesujący sposób przekazać wiadomości. Tworzą własne opowieści, osadzone w życiu – nie posługują się suchymi danymi, co pozwala lepiej dotrzeć do klientów. Firma polecona przez taką znaną osobę od razu zyskuje większe zaufanie oraz sympatię. Zagrożenie jest takie, że negatywna opinia o niej również odbije się na sprzedaży czy popularności marki oraz produktów. Należy więc wręcz dbać o to, by influencerzy mówili o jakiejś firmie dobrze. Influencer marketing zapewne będzie się stawał coraz popularniejszy. Jest niewątpliwie dobrym sposobem, by zyskać więcej klientów.