Sklep internetowy – coraz popularniejsza forma sprzedaży

Sklepy internetowe stają się coraz popularniejsze wśród klientów. Dzieje się tak dlatego, że:

  • po pierwsze – ze względu na wygodę i oszczędność czasu nieustannie wzrasta liczba spraw, które załatwiamy drogą internetową;
  • po drugie – zwiększa się nasze zaufanie do transakcji realizowanych w sieci.

Prowadzenie biznesu w Internecie jest opłacalne także dla przedsiębiorców. Nie muszą oni wynajmować lokalu, płacić czynszu czy zatrudniać i szkolić sprzedawców. Sklep internetowy jest więc korzystnym rozwiązaniem dla obu stron – zarówno dla sprzedających, jak i dla kupujących. Prowadzenie sklepu w sieci wymaga jednak pewnych, nietypowych dla dbania o tradycyjny sklep, działań. Ich krótki opis znajduje się poniżej.

Przejrzystość strony

Sklep internetowy w oczywisty sposób wiąże się z posiadaniem własnej, dostosowanej do robienia zakupów w sieci, witryny. Musi być ona w pełni czytelna dla każdego, kto się na niej znajdzie. Przejrzystość strony i jasny przekaz zachęcają do przeglądania oferty sklepu, a co za tym idzie – do zakupów. Najważniejszym elementem strony internetowej jest zachęcanie/przypominanie użytkownikowi o możliwości dokonania zakupu. Najczęściej jest to często pojawiająca się informacja „Kup teraz”.

Zrozumiałe i pełne opisy produktów

Niemniej ważne są zrozumiałe i pełne opisy produktów. Klienci mają świadomość, że zdjęcia czy filmy oferowanych dóbr mogą podlegać obróbce graficznej, poprzez co ich rzeczywisty wygląd nierzadko różni się od tego prezentowanego w sieci. W przypadku prowadzenia sklepu z odzieżą należy więc podawać rozmiary ubrań, ich dokładne wymiary, skład. Kiedy sprzedajemy sprzęt elektroniczny, istotne są dane techniczne, parametry itp.

Jasne informacje o terminie wysyłki i kosztach dostawy

Dla klienta, oprócz zdjęć i dokładnego opisu produktów, ważne są informacje dotyczące kosztów, jakie będą musieli pokryć w związku z zamówieniem przedmiotu w sieci. Chodzi tutaj nie tylko o cenę towaru, ale także o koszty związane z wysyłką. Dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie kilku możliwości dostawy – w zależności od tego, czy dla kupującego bardziej liczy się szybki czas dostawy, czy niska cena tej dostawy. Równie czytelne co koszt produktu powinny być informacje o koszcie wysyłki.

Dobra komunikacja z klientami

Kolejną kwestią, która pozytywnie wpływa na popularność sklepu internetowego, jest dobra komunikacja z klientami. Składa się ona przede wszystkim na szybkie odpowiadanie na ich wiadomości. Dobrym pomysłem jest stworzenie więcej niż jednego źródła kontaktu z klientami. Mogą być to na przykład: udostępnienie numeru telefonu firmy, umożliwienie wysyłania wiadomości poprzez sklep internetowy, umożliwienie wysyłania wiadomości poprzez fanpage na Facebooku i inne.

Monitorowanie opinii klientów i udzielanie odpowiedzi na nie

Umożliwienie klientom szeroko pojętego kontaktu z firmą wiąże się z monitorowaniem opinii kupujących i udzielaniem odpowiedzi na nie. Wskazana jest reakcja na wszystkie wiadomości i komentarze – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. W przypadku pozytywnych opinii dobrze jest podziękować za komentarz i zachęcić do korzystania z usług przedsiębiorstwa w przyszłości. Z kolei w sytuacji, gdy opinia jest negatywna, należy się do niej rzetelnie ustosunkować – spróbować wyjaśnić przyczynę niezadowolenia klienta, zaproponować możliwe rozwiązania, zapewnić, że przy kolejnych zakupach podobna sytuacja nie będzie miała miejsca.

Sprawy system reklamacji i zwrotów

Negatywne opinie klientów mogą zostać zminimalizowane poprzez sprawnie działający system reklamacji i zwrotów. Informacja o możliwości zareklamowania bądź zwrócenia produktu powinna być umieszczona w widocznym miejscu. Pozwoli to na uzyskanie zaufania klientów, którzy – w przypadku otrzymania produktu niezgodnego z oczekiwaniami – będą mogli go w łatwy i szybki sposób zareklamować bądź zwrócić. Ważne jest również wskazanie warunków reklamacji i zwrotów – pokrycie kosztów wysyłki, czas oczekiwania itp.

Pozycjonowanie sklepu

W skutecznym prowadzaniu sklepu internetowego może również pomóc skorzystanie z usługi pozycjonowania. Pozycjonowanie wpływa na ułatwienie potencjalnym klientom znalezienia danego sklepu, a co za tym idzie – na popularność witryny i kolejno – wzrost sprzedaży. Specjaliści SEO pomagają w odpowiednim rozreklamowaniu strony – dbają o unikalność serwisu, jak również o to, by dokładnie odpowiadał on na oczekiwania odwiedzających stronę osób.

Prowadzenie sklepu internetowego – podsumowanie

Na skuteczne prowadzenie sklepu internetowego składa się wiele czynników. Są to przede wszystkim: przejrzystość strony, zrozumiałe i pełne opisy produktów, jasne informacje o terminie wysyłki i kosztach dostawy, dobra komunikacja z klientami, monitorowanie opinii klientów i udzielanie odpowiedzi na nie, sprawny system reklamacji i zwrotów oraz pozycjonowanie sklepu. Istotne jednak mogą okazać się także (tak jak w przypadku tradycyjnych sklepów) podążanie za panującymi trendami, reklamowanie sklepu czy jakość i cena oferowanych produktów.