Sklep internetowy – alternatywa dla tradycyjnych form sprzedaży

Sklepy internetowe stają się coraz powszechniejszą formą sprzedaży. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na sprzedaż tradycyjną połączoną ze sprzedażą online. Ostatnimi czasy widoczne jest również całkowite rezygnowanie z pierwszej wymienionej na rzecz wyłącznej sprzedaży w Internecie. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na wyniki sprzedaży. Jakie są więc sposoby na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym? 

1. Twórz tytuły i opisy

Tworzenie tytułów i opisów produktów jest niezwykle ważnym elementem, wpływającym na zwiększenie sprzedaży. Tytuły i opisy powinny być oczywiście zgodne z produktem, w przeciwnym razie klient nie znajdzie tego, czego szuka. Ponadto tytuły powinny wyróżniać produkt na tle podobnych przedmiotów oferowanych w sieci – czasem nie warto ograniczać się wyłącznie do zamieszczenia nazwy produktu, warto natomiast dodać zachęcające do kupna epitety. W opisie powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze informacje o produkcie – jego przeznaczenie, parametry, stan, wygląd (tu: wielkość, waga, kolory), a także cena. Dobry opis to taki, który zawiera wiele informacji, a niewiele treści.

2. Rób zdjęcia i filmy produktom

Tytuł i opis produktu to nie wszystko. Wskazane jest również zamieszczanie zdjęć i filmów produktów. Warto pokazywać nie tylko sam produkt, ale także możliwości zastosowania go –dania sporządzone przy pomocy robota kuchennego, fryzury wykonane dzięki użyciu lokówki, zdjęcia zrobione danym modelem smartfonu, ubrania na modelce. Pozwoli to klientom na dokładne przyjrzenie się produktowi, zapoznanie się z jego zastosowaniem i stwierdzenie, czy jest on zgodny z ich oczekiwaniami. Wpłynie to pozytywnie na zwiększenie sprzedaży, a także zminimalizuje liczbę zwrotów.

3. Szybko odpowiadaj na pytania

Istotne jest również szybkie i konkretne odpowiadanie na pytania klientów i rozwiewanie ich wątpliwości. Internauta, który szuka jakiegoś konkretnego produktu, najczęściej chce dokonać zakupu natychmiastowo. Najczęściej szuka na więcej niż jednej stronie internetowej. Odpowiedzenie na jego pytanie w kilka, kilkanaście minut zwiększa szansę na to, że dokona on zakupu właśnie na naszej stronie.

4. Buduj relacje z klientami

Oprócz odpowiadania na pytania klientów ważnym elementem wpływającym na zwiększenie sprzedaży jest również budowanie relacji z klientami. Można to robić na kilka sposobów. Jednym z nich jest organizowanie konkursów (na przykład na nazwę nowego produktu, który niebawem pojawi się w ofercie sklepu). Innym sposobem może być stworzenie miejsca, w którym klienci będą dzielić się swoimi opiniami na temat produktu. Kolejnym – nawiązywanie kontaktu z klientami poprzez odpowiadanie na wszystkie – zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

5. Napisz coś o firmie i jej pracownikach

Ważne jest także to, aby „dać się poznać”. Dobrym pomysłem, wpływającym na zwiększenie sprzedaży, może okazać się stworzenie zakładki o firmie, w której znajdą się takie elementy jak opis firmy i jej pracowników, zamieszczenie zdjęć pracowników i ich pracy – na przykład wytwarzania danego produktu. Pozwoli to na zbliżenie się potencjalnych klientów do przedsiębiorstwa, pozytywnie wpłynie na jego wizerunek i sprawi, że produkty będą chętniej kupowane.

6. Prowadź bloga

Jeszcze innym sposobem na zareklamowanie produktu może być prowadzenie bloga na stronie sklepu internetowego. Na blogu powinny pojawiać się wartościowe teksty, zawierające liczne wskazówki i nawiązujące do oferowanych w sklepie produktów. Ważne jest jednak, aby wtrącenia o produktach nie były nachalne – treść powinna nosić cechy tekstu użytkowego, a nie reklamowego. Tekst musi więc mieć jasno sprecyzowany temat, a nawiązanie do produktu może stanowić jedynie małą jego część.

7. Załóż fanpage na Facebooku i konto na Instagramie

W dzisiejszych czasach samo posiadanie dobrze prosperującego sklepu internetowego może okazać się niewystarczające, by podtrzymywać wysoką sprzedaż i sprawiać, aby nieustannie rosła. Istotne w marketingu jest stworzenie i systematyczne prowadzenie kont firmy w mediach społecznościowych. Najpopularniejszymi z nich nieustannie są Facebook oraz Instagram. Konta w mediach społecznościowych to dobre miejsca na informowanie klientów o pojawiających się promocjach, rabatach i obniżkach, a także na budowanie relacji z nimi poprzez zbieranie opinii i odpowiadanie na nie. Fanpage i konto na Instagramie powinny odsyłać do strony sklepu internetowego.

8. Pakuj produkt w estetyczne opakowanie

Szeroko pojęte działania w Internecie to nie wszystko, co może wpłynąć na wyniki sprzedaży. Ważne jest również to, jak wygląda produkt, kiedy trafia do rąk klienta. Należy więc nie tylko dbać o to, aby produkt nie został zniszczony w trakcie przewozu, ale także o to, by jego opakowanie było estetyczne. Ta pozornie nieznacząca kwestia w rzeczywistości wpływa na to jak produkt, a co za tym idzie – całą markę oceni kupujący. Opakowanie wpływa bowiem na pierwsze wrażenie otrzymanej przesyłki.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele sposobów na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym. Aby osiągnąć zamierzone wyniki sprzedażowe, dobrze wdrożyć wszystkie wyżej wymienione działania, dbać o autentyczność marki i jej szeroko pojęty dobry wizerunek.